Výsev a pěstování paprik

Papriky patří mezi velmi oblíbený druh zeleniny. Jsou nejen chutné, ale i zdravé, protože obsahují vitamíny a minerální látky. Vybrat si můžete odrůdy mnoha tvarů i barev. Ne všechny se však pěstují ke konzumaci, některé se využívají jako lék nebo koření. Že nemáte k dispozici zahradu? To ale vůbec nevadí, protože papriky můžete pěstovat i na balkóně. Jsou poměrně náročné na pěstování, vyžadují velkou péči a dobré podmínky. Přečtěte si pár rady, které se týkají výsevu a pěstování paprik.

Papriky – výsev

S výsevem paprik začněte již začátkem roku, tedy v lednu či únoru, protože papriky mají dlouhou vegetační dobu. Je jedno, kterou odrůdu jste si pro své pěstování vybrali, všechny odrůdy se totiž vysazují stejným způsobem. Než je zasadíte, namočte semena na 10 hodin do vody. Do truhlíku nebo květináče si připravte hlinitý nebo hlinitopísčitý substrát. Vysít je můžete i do agroperlitu, u kterého budete mít jistotu, že je bez živin a bez zárodků chorob. Truhlík poté zakryjte fólií.

Papriky – pěstování

Papriky pro své pěstování vyžadují vlhko a teplo, proto dbejte na dostatečnou zálivku. Ideální je, když pod truhlík či květináč postavíte misku a budete dbát na to, aby v ní byla stále voda. Ideální teplota pro klíčení semen je od 26° C do 30° C. Jakmile semena naklíčí, což by mělo být zhruba do 14 dnů, a rostliny povyrostou, můžete odstranit fólii. Až se začnou objevovat děložní lístky, rostliny už nepotřebují tak vysokou teplotu, snižte ji proto na 23°C. Jednou týdně byste měli papriky přihnojit. Ideální je pěstování paprik ve skleníku nebo fóliovníku, kam je můžete vysadit již v dubnu. Budete-li je pěstovat na záhoně, vysaďte je až v polovině května, kdy už nehrozí přízemní mrazíky, které by rostlinu mohly poškodit.

Na co se zaměřit při výběru odrůdy

Odrůd paprik je celá řada a vybrat si opravdu není jednoduché. Při výběru byste se měli zaměřit na několik kritérií. Důležitá je nejen samotná chuť, kde si vybíráte mezi paprikami sladkými, pálivými či ostrými, ale také místo pěstování. Vybírat si můžete i podle barev. Oblíbené jsou také hybridní druhy paprik a to proto, že jsou odolnější vůči chorobám a škůdcům a mají vyšší výnos. Pěstují se stejně jako klasické odrůdy a mají stejné požadavky na teplo, pravidelnou zálivku a živiny.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.