Pěstování fuchsie

Rozhodli jste se pro pěstování fuchsie a nevíte jak na něj? Pak počítejte s tím, že její pěstování není jednoduchou záležitostí, nicméně poradíme vám, jaká základní pravidla je třeba dodržet, aby vám květina dělala radost. Krásné fuchsie jsou k vidění na výstavě v zahradnictví Fuchsie Liberec nebo na prodejní výstavě fuchsií v zahradnictví Petro.

Výběr místa pro pěstování fuchsií

Fuchsie má zhruba tisíc známých kultivarů. Pěstovat můžete fuchsie vzpřímené, převislé či polopřevislé. Způsob pěstování se tedy liší podle toho, který druh se rozhodnete pěstovat. Fuchsiím vyberte vzdušné a světlé místo, které bude chráněno před poledním sluncem. Pěstovat je můžete jak na zahradě, což je nejideálnější, tak i v truhlíku na balkóně, terase nebo okenním parapetu. Pozor si ale dejte na přízemní mrazíky, před nimi chraňte fuchsie geotextilií. Letnit můžete začít fuchsie koncem dubna až začátkem května. Bylo by dobré, kdyby nové výhony již vyrůstaly na stanovišti, kde ji ponecháte celý rok.

Pěstování fuchsií

Pro pěstování fuchsií si připravte humózní, vzdušnou a kyselejší půdu. Kvalita substrátu je velmi důležitá. V období vegetace fuchsie vydatně zalévejte. Fuchsie mají rády vlhčí vzduch, takže vyžadují v létě rosení. Vyhněte se i přelévání, protože rostlinky by vám mohly uhnít. Po každém zalití zkontrolujte, zda v miskách nestojí voda. Déle vydrží substrát vlhký při nižších teplotách. V zimě stačí zalévat malým množstvím jednou za dva až tři týdny. Od konce února začněte se zvyšováním zálivky. Hnojit potřebují fuchsie alespoň dvakrát týdně vícesložkovým hnojivem s vyšším obsahem dusíku, a to již od počátku dubna až do srpna. Hnojení určitě nepodceňujte, jedině tak zajistíte rostlinám zdravý vzhled a bohatost květů. Fuchsie lze také tvarovat, a to tak, že na začátku vegetačního období zkrátíte výhony, další řez pak provedete na začátku rašení, kdy zkrátíte nové výhony. Řez můžete provádět do doby, než se objeví známky poupat, pak už neseřezávejte.

Přezimování fuchsií

Fuchsie jsou náchylné k namrznutí, proto je přeneste z venku dříve, než přijdou první mrazíky. Fuchsie potřebují místo, kde bude stálá teplota od 5 do 10 °C. Ideálním místem je skleník, ale pokud ho nemáte, umístěte rostliny do chladné tmavé místnosti, kde jim zajistíte dostatečnou vlhkost a teplota zde nevystoupí nad 5 °C. Čím je teplota nižší, tím lépe pro rostliny, protože tak nebudou moci předčasně růst. Rostlinky zazimujte ostříhané. Zalévejte minimálně.

 

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.