Velký přehled dřeva na uzení: Každé je specifické

Dřevo na uzení

Máte doma udírnu? Pak jistě víte, že se v ní topí zásadně dřevem z listnatých stromů. Malou výjimku může tvořit snad jen jalovec. Důležité je mít dřevo pořádně vysušené bez jakýchkoli známek plísně. Rozhodně se vyplatí sušit jej klidně i po dobu nějakých třech až 4 let. Pozor také na napadení dřeva houbami. Samozřejmě nemusí být ošetřené nijak chemicky, to je ale vcelku jasné. Pozor si dejte i na zbytky a odřezky, ty do udírny nepatří. My se v následujících řádcích podíváme na specifika jednotlivých dřevin mnohem podrobněji.

Buk jako nejpoužívanější varianta

Jednoznačně nejpoužívanějším dřevem na uzení je bukové. Jde v podstatě o jakousi univerzální dřevinu, která je velmi dobře dostupná. Bohužel má toto dřevo tendenci hořet vcelku rychle, nicméně jeho výhřevnost je maximální. V udírně je tak třeba velmi bedlivě hlídat teplotu, a to především tehdy, když je topeniště hodně blízko komory pro uzení.

Teplota uzení

Teploměr v udírně: Foto Radek Štěpán

Dub jako klasika

Udí se i na dubu. Přesto tato dřevina najde spousty odpůrců. Jejich nejčastějším argumentem bývá to, že maso a jiné pochutiny bývají po vyuzení poněkud nakyslé či nahořklé. Tradičně je dubové dřevo doporučováno pro uzení hovězího, na klobásy a také sýr. Dub musí být naprosto precizně vysušený, jinak to ani nezkoušejte.

Javor pro jemné zauzení

Pokud potřebujete pouze jemné zauzení, zvolte javorové dřevo. Aroma, které dává, je skutečně velmi decentní. Kouřová chuť ve finále nepřebíjí chuť samotného masa, což je z pohledu chuti optimální. Udit lze prakticky všechno od drůbeže po vepřové a jiné maso.

Dřevo na uzení

Naštípané dříví: Foto Pixabay

Ovocné dřeviny pro skutečné fajnšmekry

Pokud potkáte skutečně gurmány v oblasti uzenářství, pak budou nejspíše preferovat švestku. Toto tmavší dřevo je opravdu unikátní pro zauzení šunky, uzení drůbeže či polotvrdých sýrů. Pozor jen na meruňky a broskvoně, které mají vysoký obsah pryskyřice.

Ořešák proti hořkosti

Výborný je také ořešák, který se přidá k dubovému dřevu pro eliminaci hořkosti. Výborný je pro uzení žeber, případně červeného masa.

Dřevěná udírna

Udírna: Foto Radek Štěpán

Břízu lze využít i nedokonale vysušenou

V podstatě jde o jediné dřevo, které nemusí být precizně vysušené. Hodí se pro uzení jakéhokoli masa, jeho chuť bud ovlivňovat minimálně.

Olše pro nasládlou chuť

Pokud máte rádi spíše nasládlou chuť jídla, nebojte se olše. Sladké aroma bude skutečně patrné. Výborné je pro uzení lososa.

Univerzální akát

Dobrou volbou je také akát, který se hodí prakticky pro všechny druhy mas. Optimální je na uzení drůbeže a hovězího.

Naštípané dříví: Náhledové foto Radek Štěpán

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.