nestarec

Nestařec americký vám pokvete až do zámrzu

Možná ještě přemýšlíte nad tím, čím byste vyplnili holá místa v záhonech nebo ozvláštnili truhlíky na balkoně. A právě Nestařec americký (Ageratum houstonianum Mill) může být skvělým tipem. Nepotěší sice kaskádou barev, ale péče o něj je vcelku nenáročná.

Patří do rodu Ageratum, který zahrnuje aktuálně 44 druhů druhů, původem převážně z Peru a Mexika. Zaujme vás svými roztomilými jakoby chlupatými květy, které si nedostatek ve velikosti vynahrazují svým množstvím. A kvetou opravdu po celé léto.

Nestařec americký miluje slunce

K dostání je v bílé, fialové a růžové a také v celé škále velikostí – od miniaturních dvaceticentimetrových kultivarů na balkon nebo na obrubu záhonu až po půlmetrové krasavce, vhodné i k řezu (např. „Bukett“).

Líbit se mu bude na slunných místech v dobře prokypřené a propustné půdě. Bývá-li záhon často přemokřený, začnou nestařec napadat škůdci a choroby. A to samé platí i pro příliš zahuštěné výsadby. Spona 15×20 cm by měla být podmínkou a to i v případě, že se rozhodnete pěstovat tuto rostlinku v květináči. Vybírejte velké mísy a dlouhé truhlíky, nic jiného k úspěchu nepovede.

Hnojení není potřeba, sestřih ano

Jinak si nestařec poradí vcelku sám. Ven ho vysazujeme až po posledních jarních mrazících a pokvete až do těch prvních podzimních. Po prvním kvetení potřebuje seříznout, což podpoří tvorbu nových poupat a dále mu prospěje i odstraňování starých květenství. Žádné další nároky nemá.

A líbit se mu bude i ve společnosti jiných rostlin. Dobrým tipem jsou třeba afrikány alias aksamitníky nebo okrasné šalvěje. Společně vám budou dělat radost opravdu velmi dlouho. Dělat si starosti se zimováním nemá cenu – zvlášť když nestařec velmi snadno namnožíte výsevem v únoru nebo březnu. Nesmíte jen zanedbat zaštipování vrcholových výhonů. Pokud to neuděláte, přijdou květy později a bude jich o poznání méně.

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *