Otravné mouchy mohou být užitečné

Moucha

Zahrada bývá plná překvapení a kromě skvělých plodin a krásných květin se tady běžně prohání také všelijaký hmyz. Typickým příkladem jsou třeba takové mouchy. Pro většinu z nás představují pouze obtíže. Nejraději bychom je kompletně vymýtili. Přesto jsou však mouchy do jisté míry jedinečné a hmyzí říši si bez nich lze představit jen velmi těžko. Navíc jsou užitečné! Nevěříte? Pak určitě čtěte dál, jelikož vám jejich význam přiblížíme mnohem více. Stejně tak se podíváme podrobněji i na denní cyklus much a na to, jak dlouho vlastně spí.

Nedílná součást potravního řetězce

Ano, mouchy přenášejí nejrůznější nemoci. Obtěžují nás, často si sedají na výkaly či mršiny. Přesto jsou užitečné. Čím by se ostatně živily takové vlaštovky nebo mnohé druhy žab. Jedná se o přirozenou potravu, kterou prostě tito živočichové ke svému přežití potřebují. Zajímavé jsou také muší larvy, jež dokážou efektivně zlikvidovat kdejaké zbytky. Z pohledu potravního řetězce se bez much rozhodně neobejdeme.

Moucha

Proměna kejdy v nesmrduté hnojivo

Hodně zajímavá informace týkající se much se objevila v souvislosti s likvidací takzvané kejdy z vepřinců. Tento nevítaný a velmi smrdutý odpad se ničí jen velmi složitě. Jsou to ovšem právě mouchy, které by ho měly pomáhat vysoušet. Přímo se kejda jako hnojivo nedá využít podobně jako klasický hnůj. Mouchám ale neskutečně voní a neustále je vábí. Tím pádem na ni nasedají a kladou sem larvy, které pomáhají kejdu vysoušet. Ta pak ztrácí na svém nelibém pachu a následně lze využít jako granulované hnojivo.

Moucha

Mouchy jsou denní tvorové

 

Jak je to vlastně se životem mouchy? Jedná se o tvora, který je aktivní ve dne. Se svítáním se dokáže aktivovat. Když paprsky slunce zmizí, moucha přestává být aktivní. Noční spánek u ní ale může bez problémů narušit rozsvícení světla. Ještě se stále neví, jak velkou část dne mouchy létají a vyhledávají potravu. Moucha ale dokáže odhadovat 24 hodinové cykly. Zjistilo se to tak, že vědci dali kukly much do tmavé místnosti a mouchy se líhly právě ráno. Jak dlouho taková moucha žije? Přibližně 3 až 4 týdny. U jiného hmyzu se délka života liší. Krátkým životem jsou pověstné třeba jepice. I když jejich předchozí vývoj je delší.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.