Sýr v udírně

Uzení sýru krok po kroku

Milujete uzený sýr? Kdo by ho neměl rád? Nicméně všichni dokážeme jednoznačně říct, že ten v obchodech, který je uzen v elektrických udírnách za moc opravdu nestojí. I proto jsme si pro vás připravili fotoreportáž, která se týká právě této bohulibé činnosti. Pokud momentálně uvažujete o realizace uzení sýra, jste na správné adrese. Postupně si popíšeme všechny činnost krok po kroku.

Uzený sýr

Uzený sýr v punčoše: Zdroj obrázku vlastní archiv Radka Štěpána

Nákup sýra nepodceňujte

Začít musíme nákupem sýra. Jako optimální se jeví především klasický Eidam v provedení 30 anebo 45 %. Záleží na chuti. Někdo raději nízkotučnější a někdo si spíše pochutná na sýru plnější chuti. Volit je možné i Goudu, Ementál anebo jiné druhy sýra. My jsme pořídili klasický Eidam 30%. Ideální je vyčíhat akci, kdy je k dostání okolo nějakých 80- 90 korun za 1 kg.

Uzení sýru

Zavěšení sýra: Zdroj obrázku vlastní archiv Radka Štěpána

Příprava sýra na uzení

Příprava sýru na uzení nemusí být nijak výrazně náročná. Pokud chcete pouze klasický sýr bez příchuti, pak postačí ukrojit kus o váze cca 25 dkg a dát jej to připravené punčochy. Jestliže patříte spíše mezi gurmány, můžete si nastrouhat směs sýra třeba s ořechy, uzeninou, anebo chilli papričkou, houbami a čímkoli dalším. V našem případě se jedná o sýr bez příchutě.

Sýr v udírně

Sýr v udírně: Zdroj obrázku vlastní archiv Radka Štěpána

Příprava udírny a uzení samotné

I vaše udírna by měla být připravená. Naše dřevěná vyžaduje pouze seskládání a následné vytopení. Když se teplota ustálí na nějakých 60- 80 stupních Celsia, můžete s klidným srdcem dát dovnitř všechen sýr. Teplotu byste měli udržovat v tomto rozmezí. Pokud dlouhodoběji přesáhne 100 stupňů Celsia, dojde k protečení sýra ponožkou, což si pochopitelně nepřejeme. Zkrátka postačí pouze nechat zavřená dvířka od topeniště.

Uzený sýr

Vyuzený sýr: Zdroj obrázku vlastní archiv Radka Štěpána

Když je hotovo…

Aby byl sýr dokonale vyuzený, potřebujeme zhruba 3 hodiny. Pokud jej necháte v udírně déle, nic se nestane. Když ho vytáhnete, měl by ještě viset ve vzduchu až do doby úplného vychladnutí. Pokud jej položíte na talíř, deformujete jeho tvar. Když je studený, můžete krájet a dopřát si vynikající chuti domácího uzeného sýra.

Uzení sýru: Zdroj náhledového obrázku vlastní archiv Radka Štěpána

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.

10 komentářů

 1. Dr. Halíř Odpovědět

  V té punčoše je to třeba dvakrát přetáhnout, pak to bude pěkná koule bez těch ošklivých špiček. Sýr předem nařezat na kousky, možno také předehřát v mikrovlnce, promačkat s přísadami a pak vložit do punčochy.

  1. Radek Štěpán Autor příspěvku Odpovědět

   Dobrý den,
   děkuji za zajímavé tipy. S dvojitým přetažením punčochy to vyzkouším.
   Ikdyž chuťově jsou ty ošklivé tvrdé špičky skvělé.

  1. Radek Štěpán Autor příspěvku Odpovědět

   Hezký den,
   chyba je jednoznačně v tom, že teplota v udírně byla příliš vysoká. Optimální je okolo 60 stupňů Celsia. Jak to přesáhne stovku, je situace jasná…
   Uzení sýra je nutné prostě hlídat, stalo se mi to bohužel několikrát taky.
   Radek Štěpán

 2. Vašek Odpovědět

  Dobrý den
  Také udíme sýr, je vždy super. Přidáváme pro zpestření různé přísady. Šunku, herkules, papriku, ořechy prostě kdo co má rád. Všechny ingredience buď nakrájím na kostky nebo nastrouhám.
  Na uzení nepoužíváme punčochu , ale Kolagenní střevo k uzení sýrů.
  Je to paráda, zachová si tvar válce a sýr jde krásně vyndat.

 3. Honza Odpovědět

  Na uzení sýru používám uditelné střevo na sýry, Drží tvar, nemusí se tolik hlídat teplota (v punčošce to proteče….) a po vychladnutí jde krásně sloupnout. Nastrouhám nahrubo cihlu eidamu, trochu smíchám s kousky česneku, zkusil jsem i směs na grilování hermelínu. Vynikající, Prostě co má člověk rád, to použije (ořechy, medvědí česnek, uzenina atd). Honza

 4. Vinkler Bohumil Odpovědět

  Dobrý den,na uzení sýrů používám uditelné střevo na salám Vysočina ,Poličan – dá se koupit na jatkách nebo v papírnictví. Sýr rozmixuji v robotu ,přidám koření a malé množství vody , aby se dali udělat menší koule a vkládám do střeva a vytlačím vzduch. Zavážu pořádně provázkem a udím 1 hod. při teplotě cca 100st.C a dále 3-4 hod. při teplotě 70 st.C.Bohuš.

 5. Radek Odpovědět

  Dobrý den, vždy udím sýr v punčoše společně s vepřovým bokem resp. zavěšeno pod ním ,aby mastnota z boku kápla do sýru. Vynikající

 6. Vláďa Odpovědět

  Dobrý den,
  chci se zeptat, kde se dá koupit punčocha na uzení, nebo jak se přesně jmenuje.
  Děkuji
  Vláďa

  1. Radek Štěpán Autor příspěvku Odpovědět

   Hezký den,
   beru dámské podkolenky od Vietnamců v jejich obchodě.
   Je to v podstatě jedno, jakákoli dámská podkolenka.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *