Sýr v udírně

Uzení sýru krok po kroku

Milujete uzený sýr? Kdo by ho neměl rád? Nicméně všichni dokážeme jednoznačně říct, že ten v obchodech, který je uzen v elektrických udírnách za moc opravdu nestojí. I proto jsme si pro vás připravili fotoreportáž, která se týká právě této bohulibé činnosti. Pokud momentálně uvažujete o realizace uzení sýra, jste na správné adrese. Postupně si popíšeme všechny činnost krok po kroku.

Sýr v punčoše

Nákup sýra nepodceňujte

Začít musíme nákupem sýra. Jako optimální se jeví především klasický Eidam v provedení 30 anebo 45 %. Záleží na chuti. Někdo raději nízkotučnější a někdo si spíše pochutná na sýru plnější chuti. Volit je možné i Goudu, Ementál anebo jiné druhy sýra. My jsme pořídili klasický Eidam 30%. Ideální je vyčíhat akci, kdy je k dostání okolo nějakých 80- 90 korun za 1 kg.

Zavěšení sýra

Příprava sýra na uzení

Příprava sýru na uzení nemusí být nijak výrazně náročná. Pokud chcete pouze klasický sýr bez příchuti, pak postačí ukrojit kus o váze cca 25 dkg a dát jej to připravené punčochy. Jestliže patříte spíše mezi gurmány, můžete si nastrouhat směs sýra třeba s ořechy, uzeninou, anebo chilli papričkou, houbami a čímkoli dalším. V našem případě se jedná o sýr bez příchutě.

Sýr v udírně

Příprava udírny a uzení samotné

I vaše udírna by měla být připravená. Naše dřevěná vyžaduje pouze seskládání a následné vytopení. Když se teplota ustálí na nějakých 60- 80 stupních Celsia, můžete s klidným srdcem dát dovnitř všechen sýr. Teplotu byste měli udržovat v tomto rozmezí. Pokud dlouhodoběji přesáhne 100 stupňů Celsia, dojde k protečení sýra ponožkou, což si pochopitelně nepřejeme. Zkrátka postačí pouze nechat zavřená dvířka od topeniště.

Vyuzený sýr

Když je hotovo…

Aby byl sýr dokonale vyuzený, potřebujeme zhruba 3 hodiny. Pokud jej necháte v udírně déle, nic se nestane. Když ho vytáhnete, měl by ještě viset ve vzduchu až do doby úplného vychladnutí. Pokud jej položíte na talíř, deformujete jeho tvar. Když je studený, můžete krájet a dopřát si vynikající chuti domácího uzeného sýra.

6 komentářů
  1. jenik.v@seznam.cz'
  2. martapepino1@seznam.cz'
  3. vasicek.c@seznam.cz'
  4. honzik.barta@seznam.cz'

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *