Horní frézka: Pomocník pro opravdové kutily

Horní frézka

Opracování dřeva v domácnosti je velmi složité v případě, že nedisponujete tím správným kvalitním vybavením, které by vám umožňovalo vše, co potřebujete. I proto v dílně žádného domácího kutila a truhláře nesmí chybět horní frézka. Pokud nevíte, co s tímto nástrojem lze všechno vykouzlit, pak jste na správné adrese, poradíme vám totiž, jakým způsobem tento nástroj funguje a co všechno je s ním možné dělat. I na zahradě si bezesporu v případě staveb zahradních domků své místo najde. Buďme tedy konkrétnější a věnujme se tomuto nepostradatelnému nástroji každého truhláře podrobněji.

K čemu se vlastně hodí?

Už bylo řečeno, jak je horní frézka potřebná, nicméně neuvedli jsme konkrétní činnosti, při nichž se používá a co je cílem práce s ní. Asi největší klasiku představuje příprava drážek a spojů pro nejrůznější dveřní nebo okenní rámy. Pokud potřebujete spojit dva kusy dřeva co možná nejpevněji a nejpřesněji, pak do jednoho uděláte drážku a druhé mu bude sloužit vystouplou vrstvou dřeva jako protikus. Jestliže potřebujete zaoblovat a tvarovat hrany, pak máte v ruce také vynikající nástroj, který to bez větších komplikací dokáže zvládnout. Poměrně hojně vykonávanou činnosti je realizace drážek pro některé jiné předměty. Když například připravujete střechu, která je kompletně anebo jen částečně zaklopena palubními deskami, bude nutné do nich vytvořit drážku pro uchycení okapů. Ta se dělá shora a musí být naprosto přesná, aby do ní hák dokonale padl dle potřeby. Horní frézka tuto činnost zvládne bez jakýchkoli obtíží.

Horní frézka dokáže i kopírovat

Jednou z předností horní frézky je i její schopnost kopírování. Drážky umí připravit naprosto přesně podle předem dané šablony. Spoje a cinky jsou pak doslova a do písmene dokonalé a sedí u sebe jako přišité. Šablonu si můžete buď zakoupit, nebo předem připravit sami doma. Záleží na vás a vaší zručnosti.

Výběr horní frézky

Volba té správné horní frézky by se měla řídit několika důležitými aspekty. Jedním z nejdůležitějších parametrů je bezesporu výkon motoru přístroje. U slabšího se musíte jednoduše smířit s tím, že delší hlubší drážky budete muset dělat na několikrát a práce se tak poměrně natáhne. Velmi přesné obrábění zvládnou modely, jež jsou schopny dosáhnout až na 28 000 otáček za minutu. K dispozici musí být přesná regulace otáček, aby došlo k zamezení pálení dřeva. Jestliže si nevíte s výběrem horní frézky rady, navštivte specializovaný eshop společnosti STROJE A NÁŘADÍ – TOMEK a nechte si poradit. Následně si můžete některý z modelů vybrat.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.