Vybíráme domácí výčep na letní párty

Domácí výčep

Chlazené točené pivo pro domácí párty je rozhodně tím nejlepším řešením cateringu pro jakékoli domácí oslavy narozenin či jiné příležitosti. Často ale musíte zaplatit nejen za soudek, ale také ta výčepní zařízení, které k točení zlatavého moku prostě a jednoduše potřebujete. Dávat peníze navíc se pochopitelně nikomu nechce, nicméně většinou nic jiného nezbývá. I proto se podíváme na možnosti, které se z hlediska pořízení výčepu nabízejí. Je jich poměrně hodně a při jeho nákupu netřeba myslet na mnohé aspekty, jež si uvedeme podrobněji.

Koupit, nebo pronajmout?

Tato otázka je velmi důležitá pro každého milovníka piva. Pronájem se pohybuje cenově okolo 200 korun na jednu akci. Sami si tak můžete vypočítat, za jak dlouho se vám vrátí peníze při nákupu výčepního zařízení. Nejlevnější bez kompresoru vyjde na cca 7 500 korun. Starší modely lze zakoupit logicky levněji, nicméně často dochází k tomu, že již nedisponují kvalitním kompresorem anebo obsahují nějaké skryté vady. I proto se vyplatí spíše koupit nové. Jde zejména tedy o frekvenci pořádaných akcí. Pokud je vyšší, pak se vám nákup vyplatí…

Domácí výčep

Výčepní zařízení s kompresorem, anebo bez něho?

Jestliže chcete mít vše bez starostí s tlakováním, pak se vyplatí zakoupit výčepní zařízení s integrovaným kompresorem. Pokud ale doma máte kompresor, popřípadě bombu CO2 anebo si vystačíte s pumpou, můžete si zakoupit výčepní zařízení bez kompresoru. Cenově ale vyjdou obě dvě zařízení zhruba stejně, takže se nejspíše vyplatí nákup výčepu s kompresorem. Tlak je v tomto případě udržován konstantně a máte jistotu, že nebude padat a výtoč bude optimální.

Výkon hraje důležitou roli

Dbát byste měli i na výkon samotného zařízení. Ten se může v závislosti na daném modelu pochopitelně hodně lišit. Pro malé akce bohatě postačí výčepní zařízení schopné vychladit 15 litrů piva za hodinu. Pokud ale potřebujete zařízení pro větší výtoč, pak je třeba nakupovat taková, jež zvládnou nachladit zhruba 50 litrů za stejnou dobu. U těch největších se pohybuje chlazení okolo 200 litrů piva za hodinu.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.