Chcete si vypěstovat vlastní špenát? S výsevem můžete začít už brzy na jaře

Špenát

Proč kupovat ten mražený, nebo proč kupovat drahý čerstvý, když si špenát můžete celkem jednoduše vypěstovat? Jak se dozvíte níže, není to zase až tak nic složitého. Stačí jenom dodržet ten správný postup a výsledek bude dokonalý. Jak na to?

Správná půda je pro špenát velmi důležitá

Špenát má krátké vegetační období. Na pěstování je nejvhodnější písečno-hlinitá půda, dobře zásobená minerálními látkami. Nesnáší kyselou půdu, proto při poklesu hodnoty pH pod 6 dává velmi slabou úrodu. Pokud ho chcete pěstovat na takové půdě, třeba ji upravit vápněním.

Kdy klíčí?

Semena špenátu klíčí již při 3 – 4 °C a nabobtnalé vydrží ve vlhké studené půdě, aniž by začala hnít. Dobře snáší krátkodobé mrazy až do -8 °C i ve fázi děložních listů. Během vegetace je optimální teplota 15 – 18 °C. Teploty nad 25 °C, zejména za sucha, způsobují vytváření drobných, méně kvalitních listů a předčasné vybíhání do květu.

Špenát

Foto: Pixabay

Špenát nevyžaduje velkou intenzitu světla. Dobře snáší zastínění, proto se může pěstovat i jako podplodina v sadech a zahradách. Při nedostatečné vlhkosti půdy roste pomalu a vytváří málo listů horší kvality.

Kdy ideálně sázet?

Na podzimní sklizeň můžete špenát vysévat od poloviny srpna do poloviny září a sklízet před příchodem mrazů. Na přezimování vysévejte koncem září. Do příchodu zimy se porost dobře rozroste a potom bez problémů přezimuje. Na jaře pokračuje v růstu. Když nestihnete setí koncem září, můžete jej vysít v druhé polovině listopadu. Osivo do příchodu zimy nabobtná, v tom stavu i přezimuje a vzejde brzy na jaře. Další možností je pak samozřejmě výsev brzy na jaře.

Údržba je nutná

Během vegetace je třeba udržovat porost bez plevelů. Špenát se sklízí, když má pět až šest listů. Sklizňové období trvá, dokud porost nezačne vybíhat do květu.

Náhledové foto: Pixabay

Zdroj: https://living.iprima.cz/zahrada/uzitkova-zahrada/jak-pestovat-spenat-kolac

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)