Udírna na zahradě svépomocí?

Uzení

Pokud si chcete postavit sami vlastní domácí udírnu, máte více možností. Můžete si ji zakoupit hotovou, skládat ji jako stavebnici, nebo si ji postavit svépomocí zcela od základů.

Nejprve si promyslete a navrhněte, jak bude udírna vypadat. Zvolte správný materiál, ze kterého budete udírnu stavět. Musí jít o materiál, který žárem nepopraská. Rozmyslete si, zda to bude udírna ze šamotových cihel nebo to bude dřevěná udírna. Vyberte vhodné umístění a rozměry, které zaručí stabilitu udírny i správný odtah kouře do komína.

Než začnete se stavbou udírny

Udírnu umístěte do závětří a zvažte, odkud vane nejčastěji vítr. Pokud ji chcete umístit pod střechu, třeba pod pergolu, připravte si otvor na protažení komína skrze její střechu. Udírnu lze umístit i zcela samostatně, do svahu nebo ji připojit k domu. Počítejte i s prostorem pro přípravu pokrmů, s odkládacím prostorem, místem na ukládání dřeva a s pohodlným posezením.

Základy udírny a topeniště

Dobré základy zaručí stabilitu a odolnost udírny. Musí být minimálně 80 cm hluboké a měly by vystupovat minimálně 15 cm nad povrch a vytvořit sokl, na který udírnu postavíte. Základovou desku odizolujte proti vlhkosti. Materiál může být přiznaný i omítnutý a vždy musí odolávat vysokým teplotám. Topeniště je nutné stavět ze šamotových cihel či desek a používat kamnářskou maltu, kvůli velmi vysokému žáru. Vložte vodicí profily nutné k umístění roštu či lávového kamene. Součástí bude litinový tepelný štít, rošt, popelník a ocelový prvek pro napojení kouřovodu v zadní části topeniště.

Odkládací prostor a komín

Při stavbě počítejte s vedlejší podpěrnou zídkou pro umístění desky, kde budete připravovat pokrmy a odkládat grilovaní náčiní. Horní desku si pořiďte u kameníka nebo si ji obložte sami. Musí být z odolného a tvrdého materiálu. Komín stavějte ze speciálních komínových tvárnic. Nad komín umístěte kryt, aby vám do něj nepršelo.

Krbové dílce

Pokud se chcete vyhnout potížím se špatně postavenou udírnoupostavenou udírnou, zvolte hotové krbové dílce. Jsou vyráběny z odolného a kvalitního materiálu, který vám zaručí jejich dlouhou životnost, pevnost i stabilitu. V nabídce jsou dílce vyhovující široké variabilitě konstrukce a možnosti úprav. Stavba takové udírny je mnohem snazší. Ušetříte si spoustu námahy i času. Vaše stavba udírny svépomocí by vám měla dělat radost a dlouhé roky dobře sloužit.

Náhledové foto: Pixabay

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.