Proč dávat k bramborám při vaření mrkev

Mrkev a brambory

Milujete brambory? Aby ne, vždyť jíst se dají na spousty způsobů. Záleží jen na vás samotných, jak je připravíte. V každém případě byste tak měli činit tak, aby nedošlo ke ztrátě vitamínů a dalších důležitých látek, jež jsou v bramborách jako takových obsažené. Určitě má smysl přidávat k nim při vaření mrkev. Právě ona totiž pomůže nejen k zachování vitamínů, ale také k mnohem lepší chuti vařených brambor.

Pro někoho fádní, ale přesto milovaná příloha

Máte rádi brambory? Aby ne, vždyť jako příloha k různým pokrmům jsou naprosto skvělé. Mohou ale představovat mnohem více než jenom pouhou přílohu. Fungují jako vynikající zdroj minerálů i vitamínů. Při vaření by byla obrovská škoda, kdyby tyto látky zmizely. Přesto se tak ale bohužel děje.   

Vařené brambory

Vařené brambory: Foto Pixabay

O co všechno se nesprávným vařením brambor okrademe?

Může se jednat o spousty různých důležitých látek. Konkrétně se tedy ztrácí především:

  • vitamíny A a C,
  • vitamíny B1, B2 a B6,
  • hořčík,
  • draslík,
  • síra.

Mnohé tyto látky tělo potřebuje a nemůže se bez nich obejít.

Živiny v bramborách lze udržet

Vytrácejí se v momentu, kdy brambory vaříme dlouho a při vysokých teplotách. Ostatně dnes je hodně oblíbená takzvaná Raw strava, v jejímž rámci jsou potraviny připravovány maximálně při teplotě 42 °C.

Mrkev

Mrkev: Foto Pixabay

Prostě přidáte mrkev

Opravdu nic složitého. Proč právě mrkev? Obsahuje betakoroten, který dokáže látky v bramborách ochránit. Především pro tělo nezbytný vitamín C. Pokud aktuálně nekonzumujete čerstvé ovoce nebo zeleninu, můžete se vsadit, že ho máte málo.

Mrkev a brambory: Náhledové foto Pixabay

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.