Pepř
13/01/2019
Kategorie: Novinky, Užitková zahrada

Milujete pepř? Vypěstujte si ho doma za oknem

Když se řekne koření, mnozí z nás si automaticky představí pepř. Ano, červené, zelené, bílé a černé drobné kuličky dokážou v kuchyni doslova divy. Plody pepřovníku černého jsou vynikající a používají se v gastronomii zcela běžně. Pokud si pepř koupíte, rozhodně neuděláte nic špatně. Jestliže si ho ovšem vypěstujete, čeká vás mnohem výraznější specifická chuť. Mnozí lidé si myslí, že je pěstování pepře v našich podmínkách zcela nereálné. Opak je ovšem pravdou. Ještě než se na něj podíváme podrobněji, zaměříme se na původ pepřovníku.

Rostlina s dlouholetou historií

Pepřovník není z hlediska svého původu žádným nováčkem. Pochází z oblastí Indie. Pěstuje se tady již po 3000 let. V momentu, kdy se právě z Asie dostal pepřovník do Evropy, dokonce se jím i platilo. Vyvažoval se zlatem. Arabští obchodníci na něj měli po dlouhá léta výsadní prodejní právo. Pepřovník je vysoká popínavá rostlina, jež je schopna se dorůst výšky klidně i okolo 15 metrů. Vyznačuje se na líci lesklými zelenými listy a kořínky, pomocí nichž se zachycuje k opoře. Plody, tedy kuličky, se vytváří z bílých kvítků a rostou v klasech dlouhých asi 20 cm. V každém z klasů může být klidně i 50 kuliček. Rodit začne keř až ve 3. roce růst, přičemž plodí klidně i po 20 let.

Pěstování pepře jako pokojové rostliny v květináči

Pepř je řazen mezi dekorativní popínavé rostliny a lze jej pěstovat bez problémů doma v květináči. Vyžaduje poměrně teplé místo, kde teplota neklesá pod 18 stupňů Celsia. Půdu volte bohatou na humus. Optimální jsou dva díly rašeliny, jeden zeminy a jeden písku. Zalévat je zapotřebí tak, aby substrát nikdy úplně nevyschl. Pozor na přemokření. V létě a na jaře se nebojte pepřovník přihnojovat.

Alchymie s plody pepře

Plody pepřovníku jsou typické zhruba 5 milimetrů velké bobulky. Když zrají, mají charakteristickou červenou barvu. Nejčastěji se sklízejí před dozráním, kdy se suší a postupně černají. Tradičně se setkáme také s bílým pepřem, který vzniká loupáním červeného. Je ovšem mnohem méně aromatický. Pokud se zelené plody před uzráním rychle uvaří, neztratí barvu. Zelený pepř se nejčastěji zavařuje, jelikož má minimální trvanlivost.

1 komentář
  1. materna9@seznam.cz'

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *