Mochyně peruánská
13/01/2019
Kategorie: Novinky, Užitková zahrada

Mochyně peruánská: Vypěstujte si skvělé plody připomínající lampiony

Znáte mochyni? Nejspíše ano, existuje jí více druhů. My se nicméně podíváme podrobněji na mochyni peruánskou, která je typická menšími lampiony majícími jedlé oranžové kuličky. Je možné, že jste už sladké kuličky ochutnali a ani jste nevěděli, odkud pochází. Jejich chuť je osvěžující a hodí se jak do nejrůznějších dezertů, tak i nápojů. Mochyni peruánskou si lze vypěstovat i v našich podmínkách. Jak na to?

Není mochyně jako mochyně

V první řadě je zapotřebí si tuto pozoruhodnou rostlinu poněkud přiblížit. Latinsky je označována jako Physalis peruviana a setkáme se také s názvem třešeň Inka. Jde o velmi nenáročnou jednoletku vyžadující opravdu minimální péči. I tak se na konci letního období setkáte s velkým množstvím skvělých plodů. Pozor je ovšem zapotřebí dát na to, abyste nezaměnili mochyni peruánskou za mochyni židovskou. Ta je totiž jedovatá. Jedná se o tradiční dekorativní oranžové lampionky, jež se nacházejí na mnohých zahradách. Plody mochyně peruánské jsou jedlé, ovšem musí pořádně dozrát. Nezralé obsahují také jedovaté látky.Mochyně peruánská

Jedovatá mochyně židovská

Zásady pěstování mochyně peruánské

Semínka mochyně se vysévají již na konci února, případně začátkem března. Prvním rokem můžete koupit sazeničky, nicméně následující sezonu získáte spousty semen. Poté, co se vám ukážou v substrátu první rostlinky, respektive pravé listy, začněte s přepícháváním do sadbovačů. Každá rostlinka musí mít svůj vlastní. Poté už se mochyně předpěstovává stejně jako rajčata. Ven na záhon půjdou sazenice až tehdy, když už nehrozí mrazíky. Volte půdu bohatou na živiny a samozřejmě místo na slunci. V červenci bude po rozrostení mochyně zapotřebí uvázat ji k opoře. Někteří zahradníci doporučují i vyštipování bočních výhonů.

Mochyně peruánská

Sklizeň a následné skladování

Sklízení plodů by mělo probíhat až před mrazy. Lampionky budou přitom na rostlině již od července. I nezralé plody skliďte, nicméně nechejte je dozrát v teple. Z některých můžete vytáhnout semínka, jež se vám budou hodit následující sezonu. Optimální je konzumace čerstvých plodů, nicméně i ovocé saláty s tchyní stojí za to.

4 komentáře
  1. pincova.olga@seznam.cz'
    • siffera@centrum.cz'
  2. dolezaljarek@centrum.cz'

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *