Máte už připraveno maso na uzení? Je nejvyšší čas!

Maso na uzení

Uzenářská sezona nám pomalu začíná. Ano, někdo by mohl oponovat, že udí po celý rok, nicméně ty správné teploty přicházejí až nyní. V létě je přece jenom stání u udírny nezvyklé a většinou se pouze přiuzuje na oslavách a podobně. Vyudit se dá prakticky cokoli, nicméně nejoblíbenější je bezesporu uzení masa. To sice není nijak výrazně složité, nicméně je zapotřebí správné naložení, abyste se pak setkali s tradiční vynikající chutí. My se v následujících řádcích zaměříme především na základní dva způsoby nakládání masa, a to tradičně do láku a na sucho. Nejprve se ale odíváme na pomůcky, které budete k naložení potřebovat.

Maso na uzení

Maso v láku: zdroj obrázku vlastní archiv Radka Štěpána

Kdo je připravený, ten není překvapený

V první řadě si přichystejte ideálně kameninovou nádobu. Myslete na to, že maso musí být v chladu Optimální je proto taková nádoba, která se vejde do ledničky. Teploty venku jsou ještě poměrně vysoké. V nehorším může maso zůstat v klasickém hrnci. Převařte si před nakládáním dostatek vody, kterou nezapomeňte osolit. Ideálním poměr se pohybuje mezi 60 až 70 gramy na litr vody. Jinak si také přichystejte potravinářský provázek a nějakou jehlu, pomocí níž ho prostrčíte skrz. Někdo používá háky, což je jednodušší. Tyto pomůcky ale budete potřebovat až před samotným uzením.

Naložení do láku není tak složité

Máte strach, že nedokážete vytvořit lák, který by maso udržel delší dobu v kvalitním stavu a dal mu tu správnou chuť? Nejde o nic složitého! V první řadě je zapotřebí přichystat maso. Je prakticky úplně jedná, jestli se jedná o bok, plec, případně krkovičku nebo sušší pečeni. Maso nakrájíte, umyjete a poté utřete větší množství česneku. V tom se maso pořádně obalí. Následně už maso uložte do připravené nádoby a zalijte převřenou vodou se solí. Pořádně promněte, aby se voda dostala všude. Tradičně se maso nechává v láku klidně i 3 týdny. Cca po nějakých 10 dnech by ale mělo být uleželé. Pak jej omyjete a můžete udit.Maso na uzení

Nakládání masa: Zdroj náhledového obrázku vlastní archiv Radka Štěpána

Příprava masa nasucho

Je mnohem rychlejší. Maso se pouze obalí v česneku smíchaném se solí. Množství určíme jen velmi složitě. Prostě musí být maso dokonale obaleno. Uležet se nechá 2 až 3 dny a může se jít na věc. Před uzením maso samozřejmě omyjte.


Zajímavé publikace o uzení: Zdroj obrázku Heureka.cz

Maso na uzení: Zdroj náhledového obrázku vlastní archiv Radka Štěpána

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.