Rukolu nechte ještě růst, odvděčí se vám semínky

Rukola

Používáte rukolu? Děláte chybu, jedná se o skvělou rostlinu, jež dokáže dát jedinečnou chuť jakýmkoli salátům. Navíc je její pěstování naprosto jednoduché! Aktuálně ještě nyní v listopadu je možné mít tuto rostlinu na záhonu a bude se jí vcelku solidně dařit. Jestliže jste rukolu ještě nepěstovali, máme pro vás několik dobře mířených rad. Nejprve se podíváme na samotné pěstování a následně také na to, jakým způsobem získávat semínka. Právě ta vám totiž rukola aktuálně může dát, a vy tak budete dokonale připraveni na následující sezonu.

Výsev klidně přímo na záhon

K výsevu rukoly se můžete odhodlat prakticky kdykoli. Nyní už je pozdě, i když teploty budou ještě nějakou dobu na listopad vcelku vysoké. Vysévat můžete doma do buničiny, nicméně mnohem lepší je semínka vysévat přímo do řádku hned vedle sebe. Rostlinky později pohodlně přetrháte dle potřeby. Hloubka výsevu se pohybuje okolo 2 cm. Bez problémů ji lze vysévat klidně i v kombinaci s jinými rostlinkami.

Rukola

Bezstarostné pěstování se vším všudy

Tak to si pište! Rukola patří mezi nenáročné rostliny, které fakticky nevyžadují žádnou velkou starost. Bez problémů poroste takřka kdekoli. Optimální hodnota pH se jen pro orientaci má pohybovat mezi 6 – 6,8. Čím více živin v půdě bude, tím se pochopitelně rostlince více daří. Počítejte s tím, že po výsevu by se měly rostliny objevit za nějakých cca 7 dní. Jedinou vaší starostí bude občasné odplevelení záhonku a zálivka.

Když potřebujete semínka…

Sklizeň rukoly je jednoduchá, prostě ji budete neustále zastřihávat a ona vám opět doroste. Když u několika rostlin toto řešit nebudete, dokážou se solidně rozrůst – viz obrázek. Vytvoří větší spletitý tvar, vykvete a následně se vytvoří malé lusky plné semínek. Když si počkáte, rostlina uschne a vy semínka sklidíte. Jinak ji můžete i usušit a semínka vyloupat až poté.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.