Jak stříhat oregano – objevte tajemství chutné a voňavé bylinky i situace, v níž se střih nedoporučuje

Oregano

Jak stříhat oregano: Oregano neboli dobromysl zná každý milovník středozemní kuchyně, zvláště v Řecku je součástí mnoha pokrmů. Že byla tato bylinka oblíbená i u nás, o tom svědčí její český název. Používala se hojně v léčitelství, na vaření již méně. Tento trend se ale postupně mění a oregano je nyní součástí nejedné bylinkové zahrádky.

Pěstujeme oregano

Dobromysl obecná (Origanum vulgare) je rostlina z čeledi hluchavkovitých. Oregano miluje lehkou půdu a slunné stanoviště. Je to trvalka a můžeme ho pěstovat nejen na bylinkové zahrádce, ale třeba i na skalce. A rozhodně ne jenom pro užitek – dokáže totiž velmi dobře lákat motýly, kterých na našich zahradách stále ubývá. Rozhodně se ho tedy vyplatí alespoň částečně nechat vykvést. Jinak by se však samozřejmě stříhat mělo. A proč? To vám popíšeme níže.

Sklízíme oregano

Bylinka má nejvyšší obsah silic kolem poledne za suchého dne, takže se na ni vypravíme právě v tuto dobu. A jak stříhat oregano? Stříháme nebo řežeme buď celé větévky nad dřevnatou částí, tedy v místě, kde začínají listy. Sklízíme stonky těsně před rozkvětem. Můžeme také zaštipovat jen vrcholové výhony. Nejen, že oddálíme kvetení, ale také se nám keřík krásně rozvětví a rozkošatí.

Oregáno

Foto: Pixabay

Sušíme oregano

Celé větvičky svážeme a zavěsíme na stinné vzdušné místo. Usušenou nať uložíme do tmavé vzduchotěsné nádoby. Pro zachování co nejvíce aromatických látek odrhneme z větviček lístky až těsně před použitím. Opravdu se to vyplatí – mnohem déle si tak uchovají svou jedinečnou vůni a chuť.

Zdroje:

https://www.zahrada-centrum.cz/clanky/460-idealni-cas-na-sklizen-dobromysli-oregana

https://kuchynelidlu.cz/clanek/oregano-specialni-chut-nejen-recke-kuchyne

https://www.igurmet.cz/recepty/salaty/zeleninove/salat-fatus-6437/

Náhledové foto: Pixabay

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)