I rajčata trpí horkem. Tipy, jak je ochránit

Rajče

Rajčata patří mezi plody, které mají rádi dostatek tepla. Avšak příliš vysoké teploty a intenzívní sluneční záře jim příliš nesvědčí. V takovém případě se rostliny „přepnou“ do režimu přežití. To znamená, že začnou méně plodit. Hovoříme zde o teplotách vyšších než 32 °C přes den a 24 °C v noci. Dochází k tomu, že voda se z půdy rychle odpařuje a rostliny jsou ve stresu. Při něm nejsou schopny opylovat se, čímž dochází k opadávání květů. Poškozeny mohou být také listy, které hnědnou a opadávají.

Zvolte vhodné stanoviště

Základem je předejít této situaci. To je možné tak, že pro svá rajčata zvolíte vhodné stanoviště. Většinou se snažíme rostliny vysadit tak, aby dostaly co nejvíce slunečního světla. Pokud jste ale již v minulosti měly problémy s „přehřátím“ rajčat, můžete je vysadit tak, kde jim v budoucnu budete moci instalovat nějakou stříšku. Ta jim poskytne v horkých dnech stín. Toto zastřešení je vhodné použít jen před nejsilnějším sluncem, které panuje obvykle kolem poledne. V ostatních částech dne nechte na rostlinu svítit sluníčko. Přístřešek lze vytvořit tím, mezi dvě podpěry vložíte stínící látku.

Sklizeň rajčat

Foto: Pixabay

Dostatečná zálivka

Představte si situaci, kdy jste vystaveni vedru. Pak máte větší žízeň. A rajčata to mají stejně. V případě extrémního horka je dobré kontrolovat půdu v okolí kořenů rajčat i dvakrát denně. To, že je potřeba zalít, poznáte tak, že do půdy zapíchnete prst. Je-li půda vlhká, zalévat ještě nemusíte. Když je suchá, raději přidejte rostlinám vodu.

Mulčování

Aby se voda z půdy tak rychle nevypařovala, můžete ji opatřit vrstvou mulče. Pěticentimetrová vrstva mulče dokáže udržet v půdě nižší teploty a tím vede i k většímu zadržování vody. Současně působí proti růstu plevele, který by mohl rajčatům konkurovat v boji o vodu. Ideální je materiál, který se rychle rozkládá, jako je například kompost.

Nehnojte

Když zahradník vidí, jak rostlina chřadne, má potřebu přidat jí živiny prostřednictvím hnojiva. V horku je ale rostlina vystresovaná, takže když jí dodáte živiny, bude nucena do růstu. Protože ale nebude schopna vytvářet květy, které jsou schopny opylení (a tudíž tvorby plodů), bude se rostlina dále vyčerpávat tvorbou listů. To ji stojí spoustu energie a ještě více ji to vyčerpává. Hnojivo dodávejte rostlinám, až pomine horké počasí.

Zdroj:

8 Tips To Protect Tomato Plants From Extreme Heat

Zaručené rady, jak v horku zachránit úrodu rajčat před chorobami a smrtí

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!