Jak se zbavit vlhkosti ve sklepě, která brání správnému uskladnění plodin

Jak se zbavit vlhkosti ve sklepě: Pokud na stěnách svého sklepa uvidíte kapky vody, znamená to, že se problém vysoké vlhkosti týká i vás. Obvykle tento jev doprovází také nepříjemný zatuchlý zápach. Musíte to proto začít řešit okamžitě, opravdu již při prvním náznaku, jinak můžete očekávat problém. A co udělat? Odstraňte ze sklepa všechny zbytečné věci. Police, regály apod. vyneste ven, tam uschnou mnohem rychleji. Také proveďte dezinfekci.

Poté pro jistotu ošetřete povrchy všech míst, kde budete skladovat zeleninu, roztokem síranu měďnatého. Otevřete dokořán všechna okna a dveře a sklep důkladně vyvětrejte. Dělejte to tak dlouho, dokud nezmizí pach vlhkosti. Pomohou vám také nádoby s uhlím a solí rozmístěné po místnosti. Jde o přírodní pohlcovače, které velmi rychle absorbují přebytečnou vlhkost. Nezapomeňte je však pravidelně vyměňovat.

Vyberte správné místo pro uskladnění zeleniny

To by se mělo nacházet nejlépe venku, ale hlavně ve stínu. V žádném případě také nenechávejte brambory složené v pytlích. Mnohem lepší budou dřevěné bedny s otvory zajišťujícími přirozenou cirkulaci vzduchu. Tyto úložné prostory předem ošetřete manganistanem draselným, který se postará o všechny patogeny.

Foto: Pixabay

A dbejte také na správně ošetřenou podlahu sklepa. Pokud je hliněná, položte na ni dřevěná prkna. Jestliže však nemáte dřevo, nasypte na ni alespoň piliny, i ty se postarají o pohlcení přebytečné vlhkosti, která by jinak mohla uloženým plodinám ublížit.

A jaké triky pro skladování nebo použití mrkve či brambor a dalších plodin uložených ve sklepě máte v zásobě vy?

Zdroj: https://ceskykutil.cz/clanek-297756-trapi-vas-vlhky-sklep-tohle-muze-pomoci, https://www.ventilatory.cz/vlhky-sklep-tipy-jak-se-zbavit-vlhkosti-x31602, https://www.prozeny.cz/clanek/hyckejte-si-mrkev-a-petrzel-az-do-jara-jak-na-to-60455

Náhledové foto: Pixabay

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)