Zahradní posezení a rostliny, které k němu patří

Altánek

Zahradní posezení je skvělým místem, kde můžete relaxovat. Abyste však svou relaxaci podpořili, je třeba zvolit do jeho okolí vhodné rostliny. Poskytnout včelám květy k opylování je od vás hezké, avšak tam, kde se pohybuje roj včel si bohužel moc neodpočinete. Příliš silné vůně mohou některým jedincům vadit. Na druhou stranu určité rostliny mohou odradit nechtěný hmyz, jako jsou komáři nebo mouchy. Zde je několik návrhů, které se vám mohou hodit pro vysazení v blízkosti venkovního posezení.

Rostliny na živé ploty

Hodí se takové rostliny, jako je zimostráz obecný, skalník lesklý, ptačí zob obecný, tavola kalinolistá, meruzalka krvavá, hlohyně šarlatová. Tyto rostliny vám mohou poskytnout trochu soukromí a současně vymezit prostor mezi pracovní a odpočinkovou plochou zahrady. Některé mohou potěšit krásnými květy, u jiných si zase oblíbíte zajímavé plody, které mohou přilákat i ptáky.

Altánek

Foto: Pixabay

Popínavé rostliny

Rostliny, které se budou pnout z jedné i více stran mohou poskytnout stín a ochranu před sluncem. Tvořit mohou také rostlinnou střechu zahradního posezení. Vhodné jsou například aktinidie, akébie pětičetná, klanopraška čínská, vistárie, popínavé hortenzie, podražec velkolistý, křivouš kořenující, plamének, popínavé růže, opletka čínská, popínavé zimolezy či vinná réva.

Zahradní posezení s výhledem na kvetoucí rostliny

Relaxovat při pohledu na krásné kvetoucí rostliny je něco nádherného. Vysaďte je ale v dostatečné vzdálenosti od posezení, abyste nebyli otravování hmyzem, který se v jejich blízkosti vyskytuje. Zvolit můžete tak nádherné kvetoucí rostliny, jako jsou hortenzie, jasmín, ibišek, kolkvície krásná, weigelie růžová, levandule úzkolistá, magnólie, kdoulovec (okrasný i nesoucí ovoce), pivoňky či štědřenec odvislý.

Rostliny pro milovníky vůní

Pokud vám nevadí vůně a chcete jich mít na své zahradě co nejvíce, můžete sáhnout také po některých vonných rostlinách. Do této skupiny patří například tyto: acidantera dvoubarevná, šeřík, třemdava, fialky, hvozdík sivý, hyacinty, konvalinky, lilie, macešky, mateřídouška, levandule, narcis, růže, rýt vonný a celá řada dalších.

Zbavte se dotěrného hmyzu

Některé rostliny, zejména aromatické bylinky, nás svou vůní lákají a dokážou navodit i pocit relaxace. Jejich vůně ale nesedí některému druhu hmyzu, jako jsou například mouchy a komáry. Doporučujeme zvolit některé z těchto: meduňka, máta, rozmarýn, levandule, měsíček lékařský, šanta kočičí, citronová tráva a všechny bylinky, které voní po citronu.

Zdroje info:

https://muratordom.pl/ogrod/aranzacja-ogrodu/?page=13

https://www.idnes.cz/hobby/zahrada/pergola-zahradni-stavba-materialy-styly-vhodne-popinavky.A210713_125120_hobby-zahrada_mce

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!