Podzimní péče o levanduli: Co udělat pro zdraví své rostliny

Levandule po sezoně

Levandule je aromatická rostlina, která navíc dobře vypadá. Jako bonus její vůně odpuzuje komáry (proto je tak často složkou domácích repelentů). Přitahuje užitečný hmyz, který pak opyluje vaše rostliny v zahradě. Dáte-li si snítku levandule do skříně, můžete si být jisti, že se vyhnete molům, kteří vůni této bylinky nesnáší. Péče o levanduli na podzim je důležitá, aby rostlina přečkala zimu a vy se z ní mohli radovat i napřesrok. Co je třeba udělat?

Druhy levandule

Levandule je původem z jižní Evropy, kde jsou v zimě mnohem mírnější podmínky, než u nás. Levandule lékařská známá také jako úzkolistá (Lavandula officinalis) je plně mrazuvzdorný druh. I tak je třeba ji ale na zimu připravit. Levandule prostřední (Lavandula x intermedia) je jako kříženec levandule širokolisté a levandule lékařské méně odolná vůči mrazům, zaslouží si proto chráněné místo. Zimu ale přečká venku. Avšak levandule korunkatá, známá jako francouzská (Lavandula stoechas) a levandule španělská (Lavandula lanata) přežijí venku jen mírné zimy. Obvykle je venku přes zimu nenecháváme.

LevanduleLevandule v období sezony: Foto Pixabay

Péče o levanduli na podzim

Mrazuvzdorné druhy levandulí je třeba určitým způsobem na zimu připravit. Nebojte se, půjde jen o pár kroků. Tak například je vhodné aplikovat draselná a fosforečná hnojiva. Vhodná je například čedičová mouka, která zpevní nadzemní i podzemní část rostlin. Vyhněte se hnojivům dusíkatým, protože pak by došlo k podpoře růstu rostlin, což si před zimou rozhodně nepřejete!

Zastřihávat, nebo nezastřihávat?

Levanduli obvykle zastřiháváme dvakrát za rok. Poprvé na jaře pro stimulaci růstu a podruhé po odkvětu. Pokud jste levanduli neostříhali hned po odkvětu, teď v říjnu už je na to pozdě. Ořezání je zásahem do rostliny, který způsobí citlivost obnažených oblastí na chlad. A to může přispět ke zhoršení stavu nebo dokonce k odumření celé rostliny.

Nezastřižená levandule Nezastřižená levandule: Foto Radek Štěpán 

Přikrývání před zimou

Levandule jsou sice mrazuvzdorné a podařilo by se jim přečkat zimu i bez přikrytí. Avšak díky přikrytí můžete přispět k jejich ideálnímu stavu, což se projeví v množství vykvetlých rostlin. Jednorázové mrazíky rostlinu ještě neohrožují. Přikrýt bychom ji měli až v případě, že má být teplota několik dní za sebou pod bodem mrazu. Kořeny můžete zasypat hromadou organického mulče nebo písku. Zbylé části rostliny lze pak přikrýt borovými větvičkami, slaměnou rohoží nebo dokonce agrotextilií. U té ale pozor – přikrytí by mělo být volnější. Na malou rostlinku můžete postavit kartonovou krabici (zajistěte ji, ať neuletí při větru).

Zdroje info:

https://www.lavenderconnection.com/for-the-love-of-lavender/lavender-care-fall-pruning

https://porady.interia.pl/rosliny-kwiaty-i-ziola/news-zimowanie-lawendy-jak-zabezpieczyc-na-zime,nId,5565516

https://www.ireceptar.cz/zahrada/levandule-lekarska-korunkata-hybrid-lavandin-druhy-odrudy-pestovani-20200331.html

Odkvetlá levandule: Náhledové foto Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!