Co pěstovat na zahradě k low carb dietě

ředkvičky a salát

Plavková sezóna se blíží. Jak jste na tom? Low carb dieta vám pomůže zhubnout. Ale i udržet zdravou váhu. Čím dál tím víc lidí omezuje sacharidy. Zkuste to i vy. Poradíme, jaké low carb potraviny si vypěstujete u sebe na zahrádce a jak je využijete při přípravě nízkosacharidových jídel.

Low carb dieta – zásady

Rádi byste do léta zhubli nějaké to kilo? A také byste si rádi štíhlou linii udrželi? Low carbLow carb stravování pomůže s obojím. Je dobré jako redukční režim, i vám dokáže váhu udržet. Bez problémů se dá takto stravovat dlouhodobě. Jako každá dieta, i low carb má nějaké zásady. Které to jsou?

  • Jíte méně sacharidů (sladkostí, příloh, pečiva, ovoce). Pohybujete se mezi 50 až 150 g.
  • Potraviny bohaté na sacharidy nahradíte potravinami, které mají hodně bílkovin a tuků.

Nejznámější z low carb diet je keto dieta. Při ní se hubne rychle, bez hladovění a jojo efektu. Podívejte se na srovnání Nejlepší keto dietaNejlepší keto dieta na webu Studentpoint.cz a vyberte si svůj program. U keto diety se totiž můžete zapojit do hubnoucích programů, kdy si nakoupíte balíčky s jídly a low carb jídelníčkem na delší časový úsek.

Tato proteinová jídla potom doplňujete čerstvými low carb potravinami. Strava je díky tomu pestrá a vaření snadné. Zvládnete to i při starosti o domácnost. Spoustu low carb potravin si navíc vypěstujete sami na zahrádce.

Zelenina totiž patří mezi potraviny s nízkým glykemickým indexem, což je skvělý bonus k tomu, že má minimum sacharidů. Prospějete tak nejen své postavě, ale zároveň se ochráníte před cukrovkou a srdečními chorobami.

Povolené potraviny při low carb dietě, které si sami vypěstujete

Co pěstovat na zahradě, když se chcete stravovat zdravě a odlehčeně? Do seznamu povolených potravin low carb diety patří téměř všechny druhy zeleniny. Z webu Pěstitelka.czPěstitelka.cz jsme pro vás vytáhli nejzajímavější tipy a přidali pár svých. Zvládne to začátečník, i mistr zahradník!

Květák

Květák je nejen low carb, ale navíc patří mezi potraviny bohaté na vlákninu. Ta je během redukčního režimu klíčová – podporuje zdravé trávení. Z květáku si připravíte spoustu různých pokrmů. Kromě těch, co už znáte, stojí za to vyzkoušet květákovou rýži nebo květákovou pizzu. Dá se také naložit do kyselého nálevu. Ideální příloha ke grilovanému masu.

Okurky

Okurky jsou nízkokalorická potravina, na kterou nedáme dopustit. Využijete je do zeleninových salátů a jako přílohu k masu nebo sýru. Jsou skvělé i jako odpolední svačinka na zahnání hladu. Připravte si k nim jogurtový dip či pomazánku z čočky nebo cizrny. Ani vás nebude mrzet, že nemůžete sladké. OkurkyOkurky: Foto Pixabay

Kedlubna

Co pěstovat ve skleníku i na zahradě? Kedlubna je plodina s mnoha odrůdami, která zvládne obojí. Jak využít kedlubnu jako low carb potravinu? Lze ji zakusovat jen tak samotnou nebo si ji nakrájet k hlavnímu chodu. Zaženete s ní chutě i menší hlad. Skvělá je syrová i tepelně upravená, například jako kedlubnové zelí nebo opečená se sýrovou náplní.

Ředkvičky

Ve skleníku vám porostou jako divé. Tato low carb potravina má specifickou chuť, která osvěží každý salát i svačinku během dne. Z ředkviček se dá uvařit i polévka, smaženice nebo je opečte v troubě a připravte k nim vajíčkový salát.

Řapíkatý celer

Mezi povolené potraviny low carb diety patří i nezahuštěné zeleninové polévky a masové vývary. A řapíkatý celer řapíkatý celer  nesmí v žádné polévce chybět! Přidává se i do pomazánek, zapečených dobrot, salátů nebo omelet. Má silnou chuť, takže zasyrova opatrně. Můžete si z něj připravit i zeleninové smoothie – vitamíny nabitou bombu, která příjemně zasytí.

CelerŘapíkatý celer: Foto Pixabay

Špenát

Co ještě pěstovat na zahradě k low carb dietě? Univerzální špenát! Perfektní low carb potravina, ze které připravíte 1000 a 1 chod. Je dobrý do salátů, k masu, tepelně upravený na pánvi, zapečený s další zeleninou nebo do polévek. A stejně jako řapíkatý celer, i špenát se hodí do zeleninových smoothie.

Špenátové smoothie

Špenátové smoothie: Foto Pixabay

Rajčata

Rajčata patří mezi povolené low carb potraviny, ovšem nemělo by se to s nimi přehánět. Mají trochu vyšší obsah sacharidů. Pokud ale nakrájíte hrst cherry rajčátek nebo dva větší kusy pro omáčku na pánev k masu, nic se nestane. Rajčátka příjemně osvěží každý pokrm, ať už zasyrova nebo tepelně upravené. A jelikož obsahují glutamát, dodají jídlu šmrnc a lepší chuť.

RajčataRajčata: Foto Pixabay

Saláty

Křehký salát přímo ze zahrádky, to je teprve luxus! Salát si upravíte na milion způsobů, ať už do klasického salátu se zeleninou, ale třeba i s ořechy, vajíčkem, sýrem atd., nebo jako přílohu k masu a rybám. Na tepelnou úpravu se moc nehodí, zato ta možnosti při přípravě salátů, ty jsou nekonečné

Zdroje info: pestitelka.cz, studentpoint.cz

Ředkvičky a salát: Náhledové foto: Pixabay

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.