Žluté vs. zelené cukety: Vyrovnaný souboj se vším všudy

Cukety

Pěstujete cukety? Aby ne, vždyť tato skvělá zelenina si nachází své místo v mnohých zahradách. Hodí se navíc prakticky pro takřka jakoukoli kuchyňskou úpravu. U nás jsou nejoblíbenější v podstatě dvě odrůdy, které se vyznačují specifickou barvou. Jedná se o cukety žluté a zelené. My se v následujících řádcích podíváme na jejich srovnání. Máte-li na zahradě zelené, možná uvažujete právě o žlutých a naopak. Rozhodně se vyplatí pěstovat obojí. To můžeme předeslat již na počátku tohoto článku.

Žluté cukety jsou tužší

V každém případě. V mladším stavu to až tolik poznat nejde, ale necháte-li je trochu narůst, setkáte se s tím, že jsou skutečně tuhé. Především slupka je fakticky neprostupná. Dostat se skrze ni mají velký problém i slimáci a jiní tvorové, již by si na plodech rádi pochutnali. Při strouhání ale žádné velké martyrium nezažijete. Stačí jen škrabka nebo nůž a můžete pohodlně začít. Bez problémů se vám všechno podaří.

Žlutá cuketa

Foto: Pixabay

Barva vnitřku se také liší

Určitě. Při řezu jasně poznáte, že se jedná o žlutou cuketu. Barva dužniny totiž není ani náhodou tak sytě zelená, jako je tomu právě u zelených druhů cuket. Jestliže ale budete cukety grilovat, případně upečete cukeťák, rozhodně ve finále vůbec nic nepoznáte.

Rozmezí sklizně hovoří pro žlutou

Chcete sklízet cukety delší dobu? Pak si zasaďte žlutou variantu. Z hlediska růstu a požadavků je na tom stejně jako zelná, nicméně v zemi vydrží až do prvních mrazíků a nejspíše bude i dál plodit. Zelené cukety rychleji podléhají zkáze v důsledku nižších teplot.

Cuketa

Foto: Pixabay

Chuťově podobné

Cukety jsou za syrova prakticky bez chuti. Ostatně tepelně neupravené se ani nekonzumují. Po jakékoli úpravě ovšem chuť poznáte. Je vynikající a u obou dvou druhé se nijak neliší. Volba je tedy jen a jen na vás samotných.

Náhledové foto: Pixabay

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.