Okrasné trávy v zahradě: Jak s nimi začít

Okrasné trávy jsou rostliny, které zahradu ozdobí na mnoho způsobů. Tvary, barvy listů, květenství – to všechno na nich vypadá zajímavě. A jak neudělat při jejich začlenění dostávající výsadby chybu?

Patří k nejodolnějším dekorativním rostlinám. Velmi dobře se přizpůsobují novým podmínkám a snesou i náročné podmínky. Poslouží jak solitér, ale vyniknou i ve společnosti jiných rostlin. Obecně nemají nadměrné požadavky na složení půdy a vhodné, dobře snášejí sucho a snadno se regenerují. A pokud dbáme při výběru i o jejich mrazuvzdornost, není třeba se chladných měsíců roku bát.

Jak na správnou výsadbu

Pamatujte si, že opravdu vysoké trávy se nejlépe uplatní jako solitéry. Ty středně velké vypadají perfektně ve větších skupinách s trvalkami. Hodí se také pro osazení břehů vodních nádrží. A nejmenší dekorativní trávy mohou tvořit obrubu záhonů, nebo dodat trochu éterického vzhledu vaší skalce. Zvládnou růst také v květináčích a zdobit balkony a terasy . Zpravidla zimují dobře v kontejnerech a nevadí jim ani zimní přísušky, jimž musí v bezmrazých dnech často odolávat.

Foto: Pixabay

Jedinou obtíž představují jarní měsíce, kdy záhon s trávami, svázanými do dekorativních snopků, nevypadá právě nejlépe. Řešením je výsadba brzy kvetoucích cibulovitých rostlin, jež zahradu oživí a později se v klidu uloží k odpočinku, zakryté neustále se rozpínající střechou z trav.

Nejoblíbenější druhy okrasných trav podle vzrůstu

Nízké okrasné trávy

Jde zejména o nejrůznější kostřavy, které se mohou pochlubit mnoha barvami listů, mezi nimiž není výjimkou nai modrá. Pro začátečníky je vhodná např. kostřava ametystová (Festuca amethystina).

Středně vysoké okrasné trávy

Chrastice rákosovitá (Phalaris arundinacea), dochan psárkovitý (Pennisetum alopecuroide) nebo bezkolenec modrý (Molinia caerulea), to jsou jasní favoritové kategorie pro začátečníky.

Vysoké okrasné trávy

Sem rozhodně patří všechny ozdobnice, z nichž vyniká zejména ozdobnice obrovská (Miscanthus x giganteus). Zajímavým tipem je také Kortadérie alias pampová tráva (Cortaderia selloana).

Náhledové foto. Pixabay

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)