Vypařená voda v kysaném zelí jako začátek zkázy. Zakročit musíte včas

Kysané zelí

Kysané zelí už bezesporu v mnohých domácnostech spokojeně zraje. Většina z nás už se dočkala i výsledku, kdy jsme mohli ochutnat vzorek. S jeho zráním ale pochopitelně také souvisí dostatečná péče o něj. Vždy fakticky neustále může dojít k jeho zkažení. Co všechno je tedy třeba dělat, aby se zelí dařilo dál a vy jste si mohli užívat jeho skvělé chuti a velkého množství vitamínů?

Voda v zelí jako základ

Pravidelné kontroly jsou nezbytností. V zelí musí být voda. Jinými slovy, závaží musí být ponořeno v láku. Ať už máte kamenný hrnec nebo jinou nádobu s kvašeným zelím kdekoli, věřte tomu, že se voda neustále odpařuje. Jde o zcela přirozený proces. Samozřejmě v teplejší místnosti se voda odpařuje mnohem rychleji. Když se tak stane, obnaží se závaží a také zelí. Může pak logicky velmi rychle začít hromadění bílých šumů a také plesnivění. Vodu je zkrátka zapotřebí neustále doplňovat.

Kysané zelí

Voda v kysaném zelí: Foto Radek Štěpán

Kde vzít další vodu na zelí?

Ideální je mít jí dostatek schovaný od počátku z doby, kdy jste zelí nakládali. Z ledničky pak pouze vytáhnete hrnec nebo jinou nádobu a vodu velmi jednoduše doplníte. Nic složitého. Když ale vodu nemáte, je nezbytné převařit novou. Samozřejmě nemůžete zapomenout na její osolení, jinak se vám zelí z hlediska kyselosti zředí a nebude vůbec kyselé. Tím pádem ho budete moci vyhodit.

Kámen na zatížení zelí

Čištění kamene, kterým je zatíženo zelí: Foto Radek Štěpán

Neustálá kontrola a otírání hrnce

Nesmírně důležité je, abyste minimálně jednou za týden do nádoby nahlédli a zjistili, jak se situace má. Pokud setřete veškeré bílé sraženiny, určitě neuděláte nic špatně. Stejně tak byste měli čistit také vodní drážku v hrnci. Také se tady může tvořit plíseň a vodu je zapotřebí čas od času vyměnit. Ostatně jinak zelí bude vydávat všude v místnosti mnohem větší pach. Veškeré péče se vám bezesporu několikanásobně vrátí v podobě skvělého kysaného zelí.

Zdroj info: Autor

Zelí v kamenem hrnci před čištěním: Náhledové foto Radek Štěpán

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.