Jak uložit mrkev na zimu, když nemáte sklep – inspirujte se známými i netradičními postupy

Mrkev

Jak uložit mrkev na zimu, když nemáte sklep – pokud nedisponujete vhodnými prostory, může být uložení mrkve vcelku problém. Pokud se však inspirujete tím, jak ji vhodně uložit, můžete si udělat zásoby na celou zimu.

Jak uložit mrkev na zimu v mrazáku

Mrkev lze zamrazit buď samotnou, nebo v kombinaci s jinou zeleninou, nejčastěji kořenovou. Aby si zachovala strukturu, co nejvíc vitamínů a déle v mrazáku vydržela, je vhodné ji předem blanšírovat, což znamená lehce ji povařit a prudce zchladit.

Postup:

  • Dejte vařit větší hrnec s mírně osolenou vodou. Připravte si druhý hrnec nebo velkou mísu naopak s vodou ledovou. Klidně do ní vsypte kostky ledu.
  • Mrkev očistěte, nakrájejte na kostičky, kolečka, hranolky či jiné tvary. Vložte ji do síta a ten ponořte do hrnce s vroucí vodou. Podle velikosti 3-5 minut povařte, pak vytáhněte a rychle přendejte do ledové vody. Stejnou dobu chlaďte.
  • Mrkev dejte osušit v tenké vrstvě na papírové utěrky.
  • Připravte si vhodné nádoby na mražení, je důležité, aby dobře těsnily. Dobře poslouží mrazící sáčky se zipem. Jsou skladné, neprodyšné a mrkev do nich naporcujete podle potřeby.

Foto: Pixabay

Sušení mrkve

Sušená mrkev je dobře skladovatelná, zabere minimum místa oproti čerstvé. V zimě ji použijete do polévek, pod maso nebo jako zdravé mlsání.

Postup:

  • Mrkev očistěte a nakrouhejte na plátky nebo škrabkou na brambory vytvořte dlouhé nudličky.
  • Sušte v sušičce, až půjdou plátky lehce zlomit a uslyšíte suché prasknutí.
  • Pak mrkev přendejte do dobře těsnících, nejlépe tmavých nádob a skladujte na chladném a suchém místě.

 

Zdroj: https://www.ireceptar.cz/zahrada/mrkev-sklizen-30001019.html, https://zahradnickakucharka.cz/jak-spravne-uskladnit-korenovou-zeleninu/, https://www.prozeny.cz/clanek/hyckejte-si-mrkev-a-petrzel-az-do-jara-jak-na-to-60455

Náhledové foto: Pixabay

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)