Ucho Jidášovo: Přírodní lékárna, již lze najít při procházce i v zimě

Ucho Jidášovo

Víte, která houba byla podle pověsti zaznamenána na stromě, jenž se stal posledním útočištěm biblického Jidáše? Ano, hádáte správně. Ucho Jidášovo. Tato houba sice nese název známého biblického zrádce, nicméně setkat se s ní lidé mohli už mnohem dříve. Vždyť v Číně ji podle mnohých pramenů používali již hluboko před počátkem našeho letopočtu. Náš název této houby zní boltcovitka bezová a když se na ni podíváme, zjistíme, že tvar s ním naprosto koresponduje…

Připomíná lidské ucho

Pokud se mnozí lidé setkají s touto houbou v lese poprvé, často se na ni dívají a nemohou věřit svým očím. Ucho totiž připomíná nejen na pohled. Stačí si na houbu sáhnout a zjistíte, že i na omak je velmi podobná naší kůži. Co se týká barevného odstínu, ten se hodně přizpůsobuje okolí. Někdy je sytě hnědý, jindy se lze setkat odstíny do červené barvy.     

Kde roste?

Z drtivé většiny na porušených kmenech černého bezu. Není problém ale tuto houbu najít klidně i na vrbách, bucích nebo jiných listnatých dřevinách. K dobrému růstu potřebuje dostatek vláhy a nevadí jí ani nízké teploty. Právě proto není potíž najít ucho Jidášovo klidně i v prosinci a jiných zimních měsících. Optimální je hodně vlhký podzim a zima s vyššími teplotami, což se prakticky po několik let děje.

Pomáhá při léčbě mnohých neduhů

Už v Číně věděli o léčivých účincích této houby, jež se stala tradiční součástí východní kuchyně. Používá se především v souvislosti s trávicími problémy. Jinak pomáhá i proto hemoroidům a umí snížit krevní tlak. Tradičně se jí využívá jako prevence proti trombóze a kornatění cév. Z tělu prospěšných látek obsahuje třeba sodík, draslík, fosfor nebo vápník. Zvyšuje imunitu a také obsahuje antioxidanty.

Sušené ucho JidášovoSušené ucho Jidášovo

Jak konzumovat ucho Jidášovo?

Záleží na vás. Tradičně se vaří jako jiné houby. Vývar z nich je ovšem plný prospěšných látek, určitě ho nevylévejte. Použít lze třeba do omáček. Jinak lze tuto houbu sehnat i sušenou v supermarketu. To ale samozřejmě není ono…

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.