Kiwano
30/12/2018
Kategorie: Aktuality, Novinky

Zdají se vám klasické okurky nudné? Zkuste kiwano

Máte rádi okurky, ale zdají se vám klasické polní okurky nebo salátovky poněkud fádní? Může být, ač se určitě nejedná o nijak častou situaci. Alternativ okurek určitě existuje několik, mezi ty minimálně pozoruhodné se řadí kiwano. Tato zelenina mající plody o velikosti cca 10 cm se vyznačuje jednak typickým oválným tvarem a jednak také výrůstky špičatého charakteru. V období zralosti jsou tyto výrůstky oranžové. Uvnitř kiwana se nachází zelená dužnina plná semínek. Výrazně se podobá právě okurce, nicméně chuť je poněkud nasládlejší podobně jako u melounu či kiwi.

Odkud přišlo kiwano?

Označováno je mnohdy jako africká rohatá okurka, což jasně hovoří o jeho původu. Pochází z oblastí v jižní a střední Africe. Později se začal pěstovat také na Novém Zélandu a v Austrálii. Samotný výraz kiwano je v podstatě obchodní značkou producenta tohoto plodu pocházejícího z nového Zélandu. Původní africká rostlina je označována jako Cucumis metuliferus.

Co obsahuje kiwano?

Tak především vysoké množství vitamínu C. Mimo něj najdeme v kiwanu spousty hořčíku a draslíku. Bohaté je také na železo. Ostatně pouhý jeden plod obsahuje přes 1 mg železa. Toto množství představuje celkem 12 % z celkové denní dávky. Pokud porovnáme obsah železa s vodním melounem, tak v něm se nachází jenom 0,25 mg. Pro lidí trpící anémií budete jen složitě hledat vhodnější zdroj železa.

Kiwano

Jak konzumovat kiwano?

Využití najde ve sladké i slané kuchyni. Vynikající je čerstvé. Konzumování kiwana je jednoduché. Stačí plod rozpůlit a následně vydlabat dužninu lžičkou. Jinak jej lze použít i třeba v kombinaci s pudinkem, případně sorbetem. Slupka kiwana se náramně hodí jako ideální dekorace. Takové zeleninové či ovocné mísy si přímo po podobné ozdobě volají. Oživeny budou tímto způsobem naprosto dokonale.

1 komentář
  1. bobankh@seznam.cz'

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *