Podzimní uzení masa: Pohoda se skvělým výsledkem

Uzené maso

Podzim je v plném proudu a o slovo se už hlásí zima. Ostatně na mnoha místech naší země už napadl sníh. My jsme se rozhodli, že vyudíme maso. Tedy ne nyní, ale před čtyřmi týdny. To jsme nakládali maso do soli a česneku. Následně přišlo na řadu jeho zavakuování. O tomto procesu jsme psali v minulém článku. Nyní nastal čas pro uložení masa do udírny a pořádné vyuzení. Jak to probíhalo?

Maso ve vakuuMaso naložené ve vakuu: Foto Radek Štěpán

Žádné extrémní ranní vstávání

Maso šlo do udírny zhruba v 9 hodin ráno. Předtím jsem ho pochopitelně vytáhl z vakuového lože a následně umyl. Poté už přišlo na řadu uvázání potravinářského provázku. Všechno řeším velmi jednoduše. Maso propíchnu jehlicí. Na její hrot následně dát provázek a protáhnu ho. Když jsem měl hotovo, maso šlo do zhruba hodinu vyhřáté udírny.

Maso, sýry a kabanosMaso, sýry a kabanos v udírně: Foto Radek Štěpán

Vyuzené masoVyuzené maso: Foto Radek Štěpán

Občasné přikládání a kontrola

Určitě jsme nikam nepospíchali, od čehož se odvíjela také příjemná atmosféra a pohoda při uzení. Občas bylo nutné jen udírnu zkontrolovat. Přece jenom, bez ohně by to nebylo ono. Poslední kontrola přišla okolo 20. hodiny večerní.

Maso, sýry a kabanosVyuzené maso, sýr a kabanos: Foto Radek Štěpán

Maso se nechalo v udírně dojít

Žádná kontrola časů. Prostě se večer ještě přiložilo a maso nechalo přes noc dojít. Mimo jiné jsme měli v udírně také sýry a kabanos, ten se ale jen douzoval, aby chytil tu správnou barvu a vůni. Na výsledek se můžete podívat sami. Dokládáme hned několik vlastních fotografií. Ty řeknou mnohem více než slova.

Vyuzené maso

Vyuzené maso v detailu: Foto Radek Štěpán

Vyuzené maso ve vakuu připravené do lednice

Vyuzené maso ve vakuu připravené do lednice: Foto Radek Štěpán

Zdroj info: Vlastní zkušenosti redaktora

Čerstvě vyuzené maso: Náhledové foto: Radek Štěpán

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.