Adventní kalendář naruby vám pomůže uklidit domácnost a napomůže i k filosofii zero waste

Co se vám vybaví, když se řekne adventní kalendář? Pravděpodobně zajímavé papírové plato, z kterého vylupujete čokoládky, které vám ukrátí čekání na Vánoce. Samozřejmě se objevují i kalendáře alkoholové nebo třeba kosmetické. Ale proč si to letos neudělat tak trochu jinak?

Advent je tradičně doba přípravy na Vánoce, ale je to také doba rozjímání a dobročinnosti. Naše výzva je proto prostá: „Odložte v době adventu namísto otevírání políček s čokoládou každý den jednu věc, kterou už nepotřebujete a která by mohla být užitečná pro někoho jiného!” říká Diecézní charita Brno spolku Ukliďme Česko.

Důvod nevšední výzvy je prostší, než byste čekali

Obrovské množství věcí totiž končí zbytečně v odpadu. A to je opravdu škoda, protože by ještě mohly dostat šanci na druhý život a samozřejmě jedním dechem také pomoci potřebným. Cílem akce “Obrácený adventní kalendář” je proto nejen na tuto skutečnost zapamatovatelným způsobem upozornit, ale prostřednictvím účastníků také opravdu pomoci.

Vánoční stromek

Foto: Pixabay

Jak na adventní kalendář naruby

Stačí každý den během adventu (1.-24.12.) odložit jednu nepotřebnou věc ze své domácnosti. Díky tomu je možné shromáždit větší množství využitelných věcí, které se dostanou potřebným spoluobčanům.

A i když je tato sbírka zaměřena na Brno a okolí (vše můžete předat po Novém roce na pobočce Diecézní charity Brno), můžete se jí účastnit i vy. Každé město má totiž charitu, která nepotřebné věci přebírá. „Na základě zkušeností z tohoto pilotního projektu chceme v příštích letech rozšířit na celou ČR,” říká Miroslav Kubásek ze spolku Ukliďme Česko. Brněnská charita pro letošek upotřebí zejména použité oblečení (hlavně pánské).

Přidáte se také k této nevšední adventní výzvě nebo už máte svůj sváteční program hotový?

Náhledové foto: Pixabay

Zdroj: Adventní kalendář naruby, aneb pomozme potřebným | Protext – PR služby ČTK

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)