Skimie japonská: průvodce jejím pěstováním

Skimie

Skimie japonská (Skimmia japonica) je krásná rostlina, která vám může pomoci přidat strukturu do vaší okrasné zahrady. Navzdory její atraktivitě ale není příliš složité ji pěstovat, pokud dodržíte několik základních podmínek. Po celý rok se můžete těšit z jejích stálezelených listů, na jaře vás okouzlí taktéž svými vonnými květy. Některé odrůdy se navíc mohou pochlubit bobulemi, které se vytváří na podzim a udrží se klidně až do zimy.

O rostlině

Skimie může být samčí, samičí nebo hermafroditní. Je zapotřebí si toto ověřit již před koupí. Pokud si pořídíte samčí i samičí rostlinu a vysadíte je v blízké vzdálenosti od sebe, bude vám samičí rostlina poskytovat krásné bobule. Hermafroditní odrůdy ale oceníte v případě, že nemáte příliš mnoho prostoru. V takovém případě se můžete dočkat bobulí i z jen jediné vysazené rostliny. Avšak pozor: jakkoli vypadají bobule lákavě, nejsou vhodné pro konzumaci: mohou vyvolat mírné žaludeční nevolnosti. Skimie dorůstá v závislosti na odrůdě od 50 do 150 cm.

Skimie

Foto: Pixabay

Výběr stanoviště

Tuto rostlinu můžete začít pěstovat v podstatě kdykoli, kdy půda není zmrzlá nebo podmáčená. V zahradnických obchodech na skimii ale narazíte pravděpodobně na podzim a začátkem zimy. Nejlépe se jim daří v polostínu, ale zvládnou i plný stín. Pěstování na plném slunci není vhodné, protože rostlina pak vypadá „nemocně“. Půda by měla být bohatá na organickou hmotu a neměla by být příliš vlhká, ale ani příliš suchá. Při pěstování v květináči je důležitý dostatek prostoru a jednotlivá výsadba rostlin.

Zálivka a řez

Po výsadbě je dobré pravidelně rostlinu zalévat alespoň jeden rok. Ideální je mulčovat půdu nad kořeny, díky čemuž zabráníte nadměrné ztrátě vlhkosti a také růstu plevelů. Vhodné jsou zejména organické druhy mulče. Rostlina by nikdy neměla vyschnout, na druhou stranu jí příliš nesvědčí ani podmáčená půda. Pravidelný řez není nutný, můžete jej používat jen pro zachování požadovaného tvaru.

Množení skimie

Rostlinu můžeme množit prostřednictvím řízků, což je nejjednodušší forma množení. Ideální čas pro odebírání řízku je v polovině léta (klidně však až do konce léta).

Zdroj: gardenersworld.com/how-to/grow-plants/how-to-grow-skimmia/

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!