Petržel, bazalka, rozmarýn: Co jste o nich nevěděli

Jde o kouzelnou kuchyňskou trojici, která má však mnohem pestřejší využití. Víte, která z těchto bylinek vám pomůže proti únavě, ochrání vás proti bolestem halvy nebo pomůže s hojením drobných ran?

Dnes vynecháme tradiční použití bazalky, petrželky a rozmarýnu a zaměříme se spíše na vlastnosti, které až tak dobře známé nejsou. Dejte nám vědět do komentářů, zda byly překvapením i pro vás!

Zelená petrželka – bojovník proti únavě a nachlazení

Jde o opravdu bohatou zásobárnu vitamínu C, ale také K nebo A. Díky tomu se uplatní zejména v chladných měsících roku, kdy bojujeme s únavou, četnými infekcemi a ospalostí. Možná si teď říkáte, kolik byste této bylinky museli sníst, aby se její vlastnosti projevily v plné míře… Ne, není to tak hrozné. Stačí dvě lžičky denně. A nemáte-li čerstvou, poslouží mražená. Mimochodem jde také o jeden z nejlepších zdrojů vitamínu C pro domácí mazlíčky, takže máte-li doma např. morčata, křečky a další zvířátka, která nedostatkem vitamínu C v zimě trpí, dopřávejte jim petržel nejlépe obden a doplňte ji brokolicí a čas od času i plátkem mandarinky nebo pomeranče (podle velikosti zvířátka). Vyhnete se tak používání rozpustných vitamínů do vody, která je pak vašimi svěřenci často odmítána.

Bazalka proti chmurám i na rány

Cítíte, že máte pocuchané nervy, cítíte se nesví a potřebujete trochu vypnout? Čichněte si k bazalce! Její vůně si s těmito pocity umí skvěle poradit. Nejlepší je samozřejmě čerstvá, případně v podobě esenciálního oleje. A čerstvé listy, přiložené na kůži, pomáhají hojit ekzémy, drobné ranky i akné. A drží tu obvykle samy – bez náplasti.

Rozmarýn proti bolestem hlavy

Potýkáte se s tím problémem často? Charakteristická kořeněná vůně rozmarýnu umí od těchto obtíží ulevit a dokonce jimi předcházet. Dopřejte si aromaterapii z rozmarýnu po dobu deseti minut a uvidíte výsledky!

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)