Oloupejte lískové ořechy rychle a bez nepořádku

Potřebujte zásobu lískových oříšků do cukroví, ale nebaví vás louskat každý jednotlivý kousek zvlášť? Vyzkoušejte náš trik, ve kterém bude hrát hlavní roli síťka od brambor. A na závěr vás ještě naučíme, jak zbavit lískáče jejich hnědé slupky.

Skvěle chutnají, ale jsou zároveň také zásobárnou mnoha cenných látek. Jde třeba o biotin, vitamín E zinek, vápník, hořčík, prospěšné tuky a samozřejmě prospěšnou vlákninu.

K louskání si vezměte síťku a kladívko

Zbyla vám doma síťka od brambor nebo od jablek? Pak je dobře očistěte a použijte na lískové ořechy. Stačí je dovnitř nasypat. Následně oddělte menší část a posuňte ji směrem k otevřenému kraji. Po obou stranách síťku zatočte, aby se si již naklepané ořechy nemísily s těmi ještě vcelku, a zároveň abyste poskakující skořápky nehledali všude okolo.

Foto: Pixabay

Horní stranu ořechů kladívkem (nebo třeba kuchyňskou paličkou) pořádně naklepte. Vysypte je ze síťky a na jejich místo posuňte další část ořechů. Až budou všechny ořechy naklepané, jednoduše je vyloupněte z jejich skořápky. Výhodou z toho postupu je, že vám zůstanou celé dolní půlky skořápek, které pak můžete využít třeba na podzimní tvoření.

S hnědými slupkami vám pomůže trouba

A jak získat nádherně bílá jádra, která ozdobí každý slavnostní dezert? Zatímco mandle musíme spařit horkou vodou a pak je kus od kusu oloupat, u lískových ořechů budete mít celý postup značně usnadněn.

Troubu rozehřejte na 200 °C. Ořechy nasypte na plech a vložte je do trouby. Nechte je uvnitř 5-10 minut podle velikosti. Ještě horké ořechy přesypte do utěrky a promněte vše v ruce. Slupky se uvolní skoro samy. Stačí je z ořechů jen odfoukat a máte hotovo. Ořechy uložte do sklenic a zpracujte je, jak potřebujete.

Náhledové foto: Pixabay

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)