Hmyzí hotel: Pomozte hmyzu přečkat zimu

Hmyzí hotel

V poslední době se hodně prosazují takzvané hmyzí hotely. Jedná se o domečky, které pomáhají hmyzu přečkat zimu. V podstatě jde o dřevěný domek, jehož součástí jsou mimo jiné třeba šišky a sláma. Právě tady spí opylovači a jiný tvorové, kteří v sezoně pomáhají v zahradě. I vaše zahrada si takový hotel zaslouží. Vždyť škvoři, berušky či včely samotářky a jiní tvorové ze zahrad mizí velmi rychlým tempem.

Na trhu je jich spousta

Stejně tak si lze hmyzí hotel vyrobit. Může to být ovšem vcelku zdlouhavé, a tak se vyplatí vsadit na již vyrobené domečky pro hmyz. Alternativ je spousta. Volit je možné jak velmi malé konstrukce, tak i větší hotely. Sehnat se dají za cenu od pár desítek korun až po velmi drahé modely v řádu tisícovek. Existují i mohutné hotely, mezi které patří i ten na letišti Václava Havla v Praze.

 

Hmyzí hotel

Větší hmyzí hotel: obrázku Pixabay.com

Velmi důležité, nikoli jen na efekt

Existuje spousta lidí, kteří kupují hmyzí hotely pouze jako zahradní dekoraci. Přitom jde o velmi užitečnou záležitost. Žijí v nich živočichové, jako jsou třeba:

  • zlatěnky,
  • zlatoočka,
  • slunéčka,
  • vosičky,
  • čmeláci,
  • škvoři
  • a jiné živočichové.

Hmyzí hotely: Zdroj obrázku Heureka.cz

Mnozí živočichové jsou vnímáni spíše jako škůdci. Třeba takový škvor. Přesto jde o živočicha, jenž pojídá mšice, čímž bezesporu na zahradě pomáhá. Užitečné jsou i včely samotářky schopné opylovat rostliny i za velmi nízkých teplot. V dnes moderních zahradách s anglickým trávníkem si hmyz příliš prostoru pro život nenajde.

 

Hmyzí hotel

Hmyz mířící do hotelu: Zdroj obrázku Pixabay.com

Trochu jiná ochrana hmyzu

Jsou to právě hmyzí hotely, které pomáhají hmyzu přežít i nálety hmyzožravých ptáků. Přírodní bydlení pro hmyz dokáže různé brouky a další živočichy ochránit. Stejně tak a mnohdy lépe to zvládne hmyzí hotel. Ten by měl být potažen pletivem, aby se dovnitř ptáci nedostali. Hmyzí hotel padne nejen do exteriéru zahrady, ale hodí se třeba i na balkon k bylinkové zahrádce.

Hmyzí hotel: Zdroj náhledového obrázku Pixabay.com

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.