Naložení v soli prospěje i bylinkám, zachráníte tak i poslední dary podzimu

Zatímco v létě truhlíky i záhonky zeleným bohatstvím doslova přetékají, během zimních a brzkých jarních měsíců je naopak o vitamíny a minerály z náruče matky přírody nouze. Tak proč si nevyzkoušet jejich konzervaci metodou, kterou používaly už naše babičky?

Nasolení je vhodné pro téměř všechny potraviny – od bylinek, přes zeleninu až po maso. Jakmile si celý postup jednou osvojíte, pak zvládnete nasolit prakticky cokoliv, stačí jen dodržovat ty správné zásady. A jaké to jsou?

Důležité je správné množství soli

Mnohdy se uvádí jako dostačující už pouhá koncentrace soli v množství 10 %. Jde o postupy, které doporučují bylinky tímto nezbytným minerálem pouze obalit. Některé mikroorganismy jsou však schopny přežít i 30% koncentraci soli. Vhodné je tedy použít tzv. zlatou střední cestu – 20 % soli v nakládaných pokrmech.

Sůl

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Doporučujeme běžnou kamennou sůl. Ta mořská může někdy dát nakládaným pokrmům nepříjemný chuťový nádech. Zpravidla zhořknou.

Bylinky v soli

Vezměte libovolnou bylinku a dobře ji omyjte a osušte. Následně ji nasekejte na drobnější části. Vsypte je do mísy a zasypte solí. Na jeden kilogram bylinky počítejte asi 250-300 gramů soli. Dobře promíchejte a napěchujte do sklenic. Navrch nasypte tenkou vrstvu soli a uložte do spíže.

Ve starých kuchařkách se ovšem někdy doporučuje nechat bylinky několik hodin odležet, dokud nepustí šťávu. Tu procedit a teprve zbylé natě se solí napěchovat do sklenic. Tento způsob zaručí nasoleným potravinám o něco delší trvanlivost – leckdy se mluví i o pěti letech. Je tedy jen na vás, zda se rozhodnete si celý proces konzervace o něco prodloužit, nebo zda se spokojíte se základním postupem. Otevřenou sklenici však doporučujeme uchovávat v lednici a spotřebovat nejdéle do dvou měsíců.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

 

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)