Nevšední triky pro skladování brambor – mohou vám pomoci i obyčejné citrony

Brambory

Nevšední triky pro skladování brambor: Na zahradách se často pěstuje lilek brambor, které můžete znáte též pod názvy brambor obecný nebo například brambor hlíznatý – i když to není právě přitažlivě (Solanum tuberosum). Brambory pochází z čeledi lilkovité (Solanaceae).

Pěstují se proto, že jsou poměrně nenáročné, a navíc obsahují užitečný komplex vitamínů a stopových prvků. Ve hře je například jód, kyselina listová, draslík, hořčík, vápník, vitamín C, měď, sodík, vitamíny skupiny B fosfor, železo a další.

Uchování brambor s pomocí citronů

Existuje celá řada šikovných tipů pro spolehlivé uskladnění brambor. Ale také ty, o který lidé příliš nevědí, a přitom jsou skvělé. Skvělým tipem jsou například docela obyčejné citrony. Jejich použití je jednoduché. Do velkého pytle s bramborami nebo do beden stačí přimíchat dva až tři citrony.

Brambory

Foto: Pixabay

Nemusí být v perfektní kondici – klidně si vezme i takové, které jsou scvrklé (ale nesmí na sobě mít samozřejmě žádné známky hniloby ani plísně). A jak vlastně fungují? Citrony vylučují fytoncidy, které likvidují nejrůznější patogeny, takže je dokážou ochránit před hnilobou, plísní apod.

Znáte rozdíly mezi bramborami?

Pokud máte ve sklepě brambory ze žlutou a oranžovou barvou, měli byste vědět, že v sobě obsahují mnohem více antioxidantů, než jejich běžné příbuzné. Jde zejména o karotenoidy a flavonoidy. A co dalšího byste ještě měli vědět. Například to, že nejvíce vitamínu C mají nové brambory. A pokud je budete uskladňovat správně, pak si všechny důležité látky zachovají.

A pokud vám náhodou brambory zesládnou, také ještě nejde o žádnou tragédii. Stačí je povařit s mlékem nebo s různými druhy koření, pak jejich nežádoucí sladkost rychle zmizí.

Zdroj: https://www.ireceptar.cz/domov-a-bydleni/brambory-skladovani-30001103.html, https://www.prostreno.cz/krok-za-krokem/clanky/22397/Brambory-Jake-triky-s-nimi-jeste-neznate, https://www.vitalia.cz/clanky/jak-skladovat-brambory-aby-nevyklicily/

Náhledové foto: Pixabay

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)