Jsou zelená rajčata jedovatá? Dozrát mohou jednoduše i doma

Rajčata

Zahrádky se postupně začínají vyprazdňovat a většina z nás už se chystá na rytí. Přesto se najde ještě mnoho takových, kteří teprve likvidují různé rostliny, jež na záhonu ještě zůstaly. Třeba taková rajčata. Pokud se o ně pečlivě staráme a odstraňujeme listy napadené plísní, mohou nám vydržet klidně i do konce října. Přesto je pak nutné plody sklidit, a to i ty zelené. Co s nimi ale dělat, vždyť se často hovoří o tom, že zelená rajčata jsou jedovatá?

Rajčata vám doma bez problémů dozrají

Přesně tak, pokud je uložíte doma, nakonec budou zralá a vy si na nich dokonale pochutnáte. Jen je zapotřebí řídit se několika důležitými pravidly.

Zalévání rajčat

Nedozrálá rajčata: Foto Radek Štěpán

Na parapet zelená rajčata nepatří

Přesně tak a důvod je vcelku jasný. Zrají odspodu nahoru a zevnitř ven. Tak jako tak vám i na parapetu plody zčervenají, nicméně o zralosti se moc bavit nelze. Uložit by se měla do tmavé místnosti, kde se teplota pohybuje okolo 20 °C. Když je navíc přikryjeme novinami, zrání bude ještě efektivnější.

Dozrát lze nechat rajčata i na rostlině

Jestliže máte větší množství zelených rajčat na rostlině, klidně můžete uříznout celou její část s těmito plody a nechat je dozrát. Jednoduše se kousek rostliny zavěsí obráceně ze stropu a plody budou dozrávat.

Přidejte k rajčatům kousek jablka

Určitě, vůbec se toho nebojte. Rajče bude uvolňovat etylen a rajčata díky tomu zrají mnohem rychleji.

Rajčata

Dozrávání rajčat na tácu: Foto Radek Štěpán 

Jak je to s jedovatostí zelených rajčat?

Jedovatá v každém případě podobně jako zelené brambory jsou. Vždyť obsahují solanin. Pokud takovéto plody pozřete, budete mít nejspíše velké bolesti břicha a také budete zvracet. Uvádí se, že fatální množství solaninu činí 400 mg. Nevolnost způsobí již nějakých 25 g solaninu. Tolik obsahuje zhruba jedno nezralé rajče. Jestliže tepelně upravíte zelená rajčata, množství jedu se rapidně sníží. Stejně tak j tomu i při jejich kvašení.

Zdroje info:

Autor, https://prima-receptar.cz/blizi-se-podzim-a-rajcata-nestihaji-dozrat/

https://magazin.recepty.cz/clanky/zelena-rajcata-nevyhazujte-nechte-je-doma-dozrat-usmazte-je-nebo-z-nich-udelejte-kecup-1774.html

Dozrávání rajčat na tácu: Náhledovém foto Radek Štěpán 

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.