Muchomůrka růžovka

Muchomůrka růžovka už roste: Červi ve třeni jsou samozřejmostí

Sbírání hub se u nás stalo jakýmsi národním sportem a do lesů vyráží stále větší množství lidí. Přesto někteří sbírají pouze houby mající ze spodní části klobouku rourky. Je to škoda, protože mnohé s lupeny jsou chuťově lepší. Řeč je kupříkladu o muchomůrce růžovce. Masák, jak je houba lidově tradičně označována, se vyznačuje vynikající chutí a multifunkčním využitím. Poznat jej přitom není nijak složité.

Jedna z nejoblíbenějších hub českých pánví a hrnců

Muchomůrka růžovka (Amanita rubescens) se pyšní mimo jiné také často moc hezkým vzhledem.Především masité houby, což ostatně obsahuje i lidový název, vypadají perfektně. Klobouk mívá masák široký od 5 až 15 centimetrů. Tradičně se vyznačuje červenohnědým odstínem, případně hnědou barvou. Šedavé bradavky na povrchu houby bývají více či méně zastoupené také. Záleží na konkrétní plodnici. Hodně důležité jsou ale hlavně další znaky, jež masák odlišují od ostatních hub.

Muchomůrka růžovka

Muchomůrka růžovka: Foto Radek Štěpán

Rýhovaný prsten a absence pochvy

Přesně tyto dva znaky jsou nesmírně důležité. Na třeni masáku se tradičně nachází prsten, který je pravidelně rýhovaný. Stejně tak houba neroste z kalichu smrti. Pochvu prostě u masáku nenajdete na rozdíl třeba od muchomůrky tygrované. Jinak tato houba také na poraněných místech růžoví. Mnohdy dochází až k hnědnutí. Jinak počítejte s tím, že spodek třeně bude takřka vždy červivý. To ale vůbec nevadí, použijete klobouk.   

Muchomůrka růžovka

Muchomůrka růžovka – červivý třeň: Foto Radek Štěpán

Řádná tepelná úprava

By měla být samozřejmostí u většiny hub. V odborné literatuře se lze dočíst, že je masák za syrova jedovatý. Že by se ale vyskytl případ otravy, nebylo zaznamenáno. Vynikající je masák třeba na másle a na kmíně. Dát si jej ale můžete klidně také jako řízek v trojobalu, případně jej zavařit. Jen se sušením to nebude žhavé, masák se nesuší.

Zdroje info: https://mostecky.denik.cz/zpravy_region/zajimave-houby-muchomurka-ruzovka-20190713.html
https://www.houby-rostou.cz/masak-wiki-atlas-hub/

Muchomůrka růžovka: Náhledové foto Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.

1 komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *