Jedlá soda: Její využití na zahradě může překvapit

Jedlá soda

Jedlá soda má hojné využití v domácnosti. Využijete ji při pečení, ale také při čištění různých povrchů nebo dokonce při bělení zubůbělení zubů. Kromě toho může ale nalézt využití také ve vaší zahradě. Jedná se o chemikálii, která je ale bezpečná, a má téměř univerzální použití. Funguje jako hnojivo pro rostliny, ničí houby a plísně a zbavuje škůdců. Takže pokud ji doma ještě nemáte – rychle do obchodu!

Proti škůdcům

Již jsme naznačili, že jedlá soda může být velice užitečná při hubení škůdců. Ti mohou způsobit na rostlinách nemalé škody, mnohdy dokonce fatální. Dokáže si poradit například se mšicemi, molicemi nebo sviluškami. Ačkoli v zahradních centrech můžete najít mnohé speciální přípravky na tyto škůdce, vždy je lepší sáhnout po něčem bezpečnějším, přírodním, levnějším a přitom stejně účinném. A právě tímto je jedlá soda. Stačí smíchat jednu lžičku jedlé sody, půl lžičky jemného čisticího prostředku a dva litry vody. Tento roztok aplikujte na rostlinu rozprašovačem tam, kde jsou usazeni škůdci. Používejte jej každý den, buď ráno, nebo večer (v tuto dobu jsou totiž škůdci nejaktivnější).

Soda

Foto: Pixabay

Lék na plísňové choroby

Sodu používáme jako součást mnohých domácky vyrobených čisticích prostředků pro její dezinfekční účinky. Ty ale můžete použít také v boji s plísňovými chorobami rostlin. Pokud objevíte plíseň na rostlinách, aplikujte na ni speciální roztok z jedlé sody. Ten vyrobíte tak, že smícháte jednu čajovou lžičku soli a půl lžičky prostředku na mytí nádobí s jedním litrem vody. Na postižená místa aplikujte pomocí láhve s rozprašovačem. Už po prvním použití můžete vidět, že to funguje.

Do boje proti mravencům

I když mohou být užiteční, také roznáší v zahradě mšice. Kromě toho se podílí na ničení naší úrody. Všímejte si, kde se objevují a na ta místa jim nasypte jedlou sodu. Mravenci ji nemají rádi a jejich populace se radikálně sníží.

Zdroj: https://porady.interia.pl/ogrody/news-jak-zastosowac-sode-oczyszczona-w-ogrodzie,nId,4907219

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!