Kadeřavost broskvoně: vhodný postřik vybírejte už nyní

Kadeřavost broskví

Kadeřavost broskvoně je jedna z nejnepříjemnějších chorob, které můžete u svého ovocného stromu pozorovat. Tato houbová choroba, zvaná latinsky Taphrina deformans, se pravidelně opakuje každý rok. Toto onemocnění je u broskvoní, nektarinek či mandloní nejčastější chorobou. Napadený strom produkuje méně ovoce a sklizené plody jsou méně kvalitní – a to i v následujícím roce. Takový strom je oslabený a náchylný k poškození mrazem.

Jak poznat kadeřavost?

Už brzy zjara můžete tuto nemoc pozorovat. V období, kdy strom začíná produkovat listy, je možné pozorovat na nich vypouklé skvrny, které mívají světle zelené, žluté nebo červené zbarvení. Tyto skvrny se postupně mění v puchýře a listy získávají „srolovaný“ tvar. V létě pak listy opadávají. Plody takto napadeného stromu mohou být popraskané. Nové listy už touto chorobou netrpí. Kadeřavost broskví je často zaměňována s napadení mšicemi.

Kadeřavost broskví

Kadeřavost: Zdroj obrázku Commons.wikimedia.org

Kdy se nemoc vyskytuje?

O výskytu choroby rozhoduje počasí. Nejdůležitější je počasí v období, kdy začínají rašit listy až do doby, kdy strom začíná kvést. Mezi rizikové počasí je vlhko, deštivo a dlouhotrvající mlhy doprovázené teplotami pod 10 °C. Právě ovlhčení listů a vhodná teplota způsobují infekci. Ta může trvat až šest týdnů, i když nejčastěji je to jen tři až čtyři týdny. Při teplém počasí je vývoj stromu rychlý, takže období, kdy infekce může vzniknout, je krátké. Tuto skutečnost musíme zohlednit v v počtu ošetření.

Vývoj onemocnění

Infekce přezimuje (i více než jednu sezónu) na povrchu stromů a menší část těchto spor (blastospory) přetrvává za šupinami pupenů. Infikovány jsou mladé, ještě nevyvinuté listy. Na začátku června je choroba už tak pokročilá, že vytváří na líci napadených listů stříbřitý povlak, který vypadá sametově. Tímto houba končí svůj parazitický cyklus a napadené listy opadají. Spory se uvolňují a působením větru se mohou rozšiřovat i na jiné stromy. Jakmile byl strom infikován, napřesrok už nezáleží na tom, jaké je počasí. Choroba se vyvíjí nezávisle na srážkách.

Ochrana před kadeřavostí

Je třepa snížit množství blastospor, které jsou za šupinami pupenů. Z těch se totiž choroba začne šířit i příští rok. Je potřeba se jich zbavit ještě před tím, než budou infikovány mladé listy – a to za pomoci účinného fungicidu. Tento se aplikuje každý rok, bez ohledu na to, zda byl strom v předchozím roce infikován, či nikoliv. Stromy je možné ošetřit na jaře, ale také na podzim (poté, co opadají listy). Mezi měďnaté přípravky, které se takto používají, patří nejčastěji Kuprikol.

Kdy fungicid použít

Určit přesný termín aplikace fungicidu, není bohužel jednoduché. Obvykle je potřeba aplikovat jej nejpozději v období, kdy se nalévají terminální pupeny – což je každý rok v jiném termínu. Ten může být někdy již koncem ledna, jindy dokonce až v dubnu (záleží na tom, jak kolísají teploty). Obecně se tento fungicid aplikuje tehdy, když je teplota vzduchu několik dní po sobě nad 6 °C.

Kadeřavost: Zdroj náhledového obrázku Commons.wikimedia.org

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!