Jednoduchý návod na nakládání zelí

Šlapání zelí

Zima se rázem blíží, a tak stojí za to dokonale se na ni připravit. Počítat je třeba s tím, že vám budou chybět potřebné vitamíny. Doplnit je pak zeleninou s chemickými koktejly ze supermarketů rozhodně není ideální. Právě proto se vyplatí vsadit na recepty našich babiček a naložit zelí. Takové kysané zelí v zimě se řadí mezi vynikající zdroje vitamínů a dalších pro lidské tělo potřebných látek. Mnozí z nás se nakládání zelí bojí, ale určitě není třeba mít strach. Nejde o nijak složitý proces. Provedeme vás jím krok po kroku.

Nákup správného vybavení

V první řadě byste měli být připravení z pohledu vybavení. Potřebovat budete:

  • kameninový zelák s poklopem, ten náš pojal 15 kg zelí,
  • závaží do zeláku,
  • keramické těžítko, případně dřevěné půlkruhy a kámen,
  • plastový lavor na šlapání,
  • jakýkoli plech s okrajem.

Nic víc byste z pro uskladnění, kvašení a uchování kysaného zelí potřebovat ze startu nebudete.

Vše k nakládání zelí: Foto Radek Štěpán

pytle se zelím

Nakrouhané zelí: Foto Radek Štěpán

Pořízení zelí a dalších ingrediencí

Nákup zelí se vyplatí promyslet a zakoupit zelí, jež pochází z tuzemských polí. Bude pravděpodobně nejkvalitnější a v bio kvalitě. Poté se nakoupí ještě další ingredience. Pro shrnutí, budete potřebovat:

  • 15 kg zelí,
  • 225 g soli,
  • 2 malé sáčky kmínu,
  • 3 větší cibule.

Šlapání zelí

Šlapání zelí: Foto Radek Štěpán

Jde se na věc

Máte-li k dispozici všechny ingredience, můžete začít. Zelí si naberete a dáte jej do plastového lavoru, zasypete solí, následně kmínem a nakrájenou cibulí. Po zelí je pak zapotřebí šlapat až do doby, než pustí dostatečné množství šťávy. Nakonec v ní bude doslova plavat. Zelí se pak vezme to rukou, vykroutí a pěchuje do kameninové nádoby. Postup se musí několikrát opakovat. Šťáva ze zelí se slévá do sklenice. když je zelák naplněný, zelí se ještě pořádně upěchuje. Musí jej pokrývat kompletně šťáva. V případě potřeby přilejeme. Následně se zelák dá do místnosti, kde je chladno. My dáváme do prostoru s teplotou kolem 12 stupňů Celsia. V prvních dnech je třeba počítat s velkým kvašením a s tím, že vám šťáva přeteče. I proto je vhodné mít zelák na plechu. vše je zapotřebí pravidelně utírat a mít tak, aby bylo na těžítku dostatek šťávy. Když vyschne, zelí začne plesnivět. A kdy čekat výsledek za nějaký měsíc můžete začít pomalu ochutnávat.

Pěchování zelí: Foto Radek Štěpán

Naložené zelí

Naložené zelí: Foto Radek Štěpán

Šlapání zelí: Náhledové foto Radek Štěpán

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.