Rýže

Rýžovou mouku si vyrobíte i doma

Získává se z jemně rozemletých zrn rýže. A to buď z rafinované bílé nebo z natural hnědé. Je velmi jemná, opravdu snadno stravitelná a co potěší nejvíce – také s neutrální chutí. Neobsahuje lepek a je samozřejmě také značně oblíbená v asijské kuchyni.

Ano, dnes bude řeč o rýžové mouce, jež se v našem jídelníčku může stát vynikající náhradou za pšeničnou mouku. A v čem spočívá její jedinečnost?

Lepší složení než mouka z pšenice

Pokud si porovnáme běžnou rýžovou mouku s tou úplně obyčejnou pšeničnou, budou rozdíly více než dobře patrné. Ta rýžová totiž obsahuje mnoho cenných živin. Zlepšuje náš vzhled díky vysokému obsahu vitamínu B3. Další vitamíny B, jež také obsahuje, jsou pak jsou zodpovědné za správné fungování našeho oběhového a nervového systému a pomáhají nám i boji proti volným radikálům a přirozeným způsobem regulují hormonální rovnováhu.

Rýžové koláčky

Zdroj obrázku: Pixabay.com

A nesmíme zapomenout ani na minerály. Ve hře je zejména hořčík, působící proti únavě a podrážděnosti. A nesmíme zapomenout ani na vápník pro kosti a zuby, a samozřejmě ani na zinek a draslík. Ocení ji proto lidé náchylní k zácpě i ti, kteří se potýkají s vysokou hladinou cholesterolu. A nezpůsobuje žádné alergie.

Snadno si ji vyrobíte doma

Opravdu se získává jen a pouze rozemletím rýže, díky čemuž ji lze bez problémů vyrobit i v domácích podmínkách. Jako bonus získáme plnou regulaci nad hrubostí mletí, potřebného do nejrůznějších receptů.

Záleží samozřejmě i na druhu použité rýže. Mouka z lepivé rýže se lépe hodí na dezerty nebo knedlíčky, mouka z té parboiled a jí příbuzných zase zahustí pokrmy nebo vám dovolí upéct bezlepkový chleba. Je také hojně používána v asijské kuchyni. Poslouží při přípravě jarních závitků, čínského chleba nebo ke zdravému a přitom chuťově neutrálnímu zahuštění omáček.

Pokud máte rádi exotiku nebo jednoduše ve své kuchyni propagujete zdravý životní styl, pak se po ní určitě vyplatí sáhnout.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *