Jak stříhat tymián – jednoduchý návod, díky němuž už nikdy neuděláte chybu

Tymián

Jak stříhat tymián – návod pro každého zahradníka: Tymián je velmi aromatická bylinka používaná v mnoha mezinárodních kuchyních včetně té naší. Je také významnou léčivkou. Původně pochází ze Středomoří, ale postupně se rozšířil i do jiných oblastí. V těch chladnějších se musí chránit před zimou. Jinak je to vytrvalý voňavý keřík, který miluje slunce a sušší půdu.

Sběr a sušení

Tymián sbíráme kolem poledne, za suchého počasí. Jeho čas je v červnu a v červenci, než vykvete. A jak stříhat tymián? Stříháme celé nedřevnaté natě. Buď použijeme čerstvé, nebo sušíme v tenké vrstvě na stinném, vzdušném místě. Můžeme také větvičky svázat do svazečků a zavěsit. Po usušení přendáme do dobře utěsněných nádob a uchováváme v temnu. Lístečky odrhneme až před použitím. Mysleme však na to, že čerstvá bylinka je méně aromatická než sušená, s usušeným tymiánem proto zacházejme opatrně.

Tymián

Foto: Pixabay

Použití tymiánu

Tato bylinka se v kuchyni dobře uplatní v různých směsích koření, nejznámější je asi to provensálské. Ochutíme jím studená i teplá jídla z masa, zeleniny i brambor. Můžeme si také vyrobit bylinkovou sůl nebo jej zkombinujeme s dalšími bylinami na výrobu léčivých čajů.

Tymián je také neodmyslitelnou složkou v Ratatouille, což může být takový malý kousek lahodné Francie, pokud vsadíte na ten správný recept a budete mít po ruce plně zralý tymián. Dále do směsi patří také rozmarýn a čerstvá bazalka. Pokud tedy tyto bylinky doma máte, pak je určitě nezapomeňte do tohoto báječného receptu použít.

Zdroje:

https://www.ceskatelevize.cz/porady/10744345634-kouzelne-bylinky/7629-recepty/3129-ratatouille/

https://cs.wikipedia.org/wiki/Tymi%C3%A1n_obecn%C3%BD

https://www.ceskatelevize.cz/porady/10744345634-kouzelne-bylinky/7669-bylinky/22778-tymian-obecny/

Náhledové foto: Pixabay

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)