Sklep

Jak připravit sklep na úrodu

Aby vaše plodiny vydržely co nejdéle v dobrém stavu, je zapotřebí zajistit jim k tomu co nejideálnější podmínky. A protože tyto podmínky souvisí zejména s místem, kde budete úrodu skladovat, je nyní ten správný čas připravit sklep na budoucí úrodu. Ideální je, pokud máte k dispozici sklep vyhloubený do svahu nebo alespoň sklep vyhloubený v zemi (pod domem či chatou). Podmínky zde jsou s trochou péče pro skladování ovoce a zeleniny nejlepší.

Čistota ve sklepě je velmi důležitá

I když se jedná o sklep, je dobré udržovat jej také v čistotě. Zbavujte se plísně, která se může objevovat. Odstraňte veškeré kousky ovoce a zeleniny, které zde zůstaly po loňské úrodě. Všechny bramborové klíčky a jiné rostlinné kousky musí pryč. Stejně tak se zbavujte případného trusu různých živočichů. Pro usnadnění veškerých postupů je velice vhodné nejdříve vyprázdnit vše, co se ve sklepě nachází – všechny bedny a nádoby, regály (pokud je to možné), hadice… prostě vše.

Sklep

Sklep: Zdroj obrázku Pixabay.com

Co s loňskou úrodou?

Zimní jablka z loňska můžete najít ve sklepě ještě teď, pokud jste měli ideální podmínky pro skladování. Tato můžete zpracovat nebo je dát do kompostu. Možná, že vám ještě zbyly brambory z loňské úrody. Ty nemusíte spotřebovat ihned, avšak ze sklepa je vyneste a znovu je uskladníte až poté, co sklep vyčistíte. Pro jistotu je ale přeberte a veškeré poškozené brambory už znovu neskladujte.

Umyjte, co se dá

Všechny bedny či sklenice je potřeba vymýt a připravit na novou úrodu. Je vhodné tyto nádoby vysířit. Také veškeré regály ve sklepě umyjeme – zaměříme se na všechno. Co jde umýt, tak to umyjeme (je možné, že tyto předměty na sobě nesou mikročástečky nějaké choroby nebo plísní). Smetákem pak odstraňte veškeré pavučiny a pokuste se oprášit i strom a stěny. Nakonec vymeťte podlahu. Vhodné je sklep vysířit.

Sklep: Zdroj náhledového obrázku Pixabay.com

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *