Jak na prodloužení trvanlivosti brambor

Brambory

Jaká je nejpoužívanější zelenina současnosti? V mnohých zemích se jedná o brambory. Nijak překvapivá zpráva. U nás patří brambory mezi nejoblíbenější přílohy. Dopřát si je lze ostatně v mnoha různých podobách. Tradičně se podávají vařené, nicméně vynikající jsou i hranolky, kaše, šťouchané brambory a mnohé jiné variace. Prakticky všechny pokrmy vyžadují kvalitní čerstvé hlízy. Jak ale brambor uskladnit a prodloužit jejich trvanlivost?

Silice jako optimální řešení

Rostlinné silice dokážou doslova divy. Umí dokonale chránit skladované plodiny jak před nejrůznějšími chorobami, tak i před hnilobou. Především v momentu, kdy chybí v domácnosti vhodné skladovací prostory, se rozhodně sázka na silice vyplatí. Výbornou volbou jsou především kmínové silice. Právě ony umí zbrzdit také klíčení brambor. Jen si vzpomeňte na brambory a jejich podobu na jaře. Klíčky mnohdy dokážou vytvořit takřka neprostupný porost. Ostatně s tímto nápadem přišel už před léty tým pod vedením Ing. Pavla Kloučka, vedoucího katedry fakulty Agrobiologie na České zemědělské univerzitě v Praze.

Brambory

Foto: Pixabay

Aktivní látky chrání před hnilobou

Zmiňovaný tým se zaměřoval na zkoumání nejrůznějších silic včetně těch kmínových. Jinak se využívaly mimo jiné také silice oregana či šalvěje, případně jiných druhů koření. Prvotně se zjistilo, že silice dokážou velmi efektivně působit proti hnilobám. Mimo jiné jako vedlejší poznatek bylo zjištěno, že silice umí utlumit také dělení buněk. Tím pádem nedochází k rychlému klíčení brambor, což se jistě při uskladnění cení.

Brambory

Foto: Pixabay

Správné skladování brambor je velmi důležité

Skladovat brambory je zapotřebí v minimálně vlhkém a chladném místě. Samozřejmostí by měl být také minimální přístup světla. Menší množství brambor pro rychlejší spotřebu můžete mít chvíli i doba. Pokud využijete silice kmínu, vydrží v obou případech i déle.

Náhledové foto: Pixabay

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.