Vlašský ořech je propojen s lidským mozkem: Dopřejte si ho

Vlašské ořechy

Víte, že ořešák královský začne s plozením zhruba po nějakých 8 až 10 letech? Ale stojí to zato. Vlašské ořechy mají vynikající chuť, hodí se do spousty pokrmů a v neposlední řadě pomáhají i lidskému organismu. Jak? Třeba pomáhají vyživování ledvin a dokážou působit pozitivně i z pohledu prohřívání oblasti pasu či kolenou. A mentální pomoc? Větvička ořešáku se dává pod polštář. Dle pověr by měla přinést věštecké sny. Vlašský ořech by měl být dokonce propojen i s lidským mozkem.

Ořešák královský pod drobnohledem

Juglans regia se řadí mezi stromy, které se dokážou dožít klidně i sta let. Tradičně doroste do výšky maximálně kolem 20 metrů. Plodem této dřeviny je vlašský ořech, tedy nepravá peckovice mající jádro. V medicíně se používají mimo jiné také oplodí a listy. Listy je třeba sbírat v červnu, slupky i nedozrálé plody je pak třeba vzít v srpnu či v září. Zajímavý je původ samotného názvu ořechu Juglans je označení pro římského boha Jupitera. V minulosti se ze stromu dokonce získávalo hnědé barvivo, ze slupek pak žluté. Dřevo je kvalitní a používá se dodnes.

Vlašské ořechy

Foto: Pixabay

Propojenost ořechu a lidského mozku

Přímo z vlašských ořechů se vyrábí vynikající olej plný nenasycených mastných kyselin. Mimo jiné obsahuje třeba:

  • železo,
  • selen,
  • zinek,
  • vitamín E,
  • vitamíny z řady B.

Svým vzhledem vlašský ořech nápadně připomíná lidský mozek. Když se na něj podíváte, máte jako na dlani pravou i levou hemisféru. I záhyby či brázdy nejsou od lidského mozku nijak výrazně odlišné. Dokážou pomoct při fungování až 36 neurotransmiterů, které podporují fungování mozku. Ořechy jsou typické i protizánětlivými vlastnostmi a podporou chuti k jídlu. Skvěle regulují krevní tlak a sníží hladinu cholesterolu. Optimální jsou i jako doplňky stravy proti artritidě.

Vlašské ořechy

Foto: Pixabay

Ryze přírodní dezinfekce

Vynikající jsou antiseptické vlastnosti vlašských ořechů. Listy obsahují mnohé silice, třísloviny či flavonoidy. Mimo jiné také hořčík, kyselinu elagovou či askorbovou. Nálev z listů perfektně desinfikuje a je výborný na akné, opruzeniny, případně kožní záněty. V lidové medicíně se používal ořešák k zastavení krvácení. Mnohdy se přidával také do koupele. Účel byl jasný. Měl pomoct při nadměrném pocení dolních končetin.

Vlašské ořechy

Foto: Pixabay

Dejte si jich aspoň 5 denně

Pro dosažení účinků je zapotřebí konzumovat vlašské ořechy pravidelně. Preventivně slupněte pět kusů za den. Vyloupaná jádra je třeba držet v suchu, výborná jsou naložená v medu. Olej uchovávejte v temném prostředí.

Náhledové foto: Pixabay

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.