Houba, kterou ocení hlavně ženy

Reishi, lesklokorka lesklá (Ganoderma lucidum) nebo také „božská houba nesmrtelnosti“. Tato houba se v tradiční čínské medicíně využívá už opravdu dlouho – prý přes 4 000 let.

Málokdo však ví, že dopřávat by si ji měly hlavně ženy. Existuje k tomu celá řada dobrých důvodů. A co je ještě lepší, poměrně běžně roste i v ČR, takže se na ni můžete vypravit. A to třeba i v zimě, kdy si jinak houbařiny moc neužijete. Je to vlastně moc dobrý nápad, tehdy totiž obsahuje nejvíce účinných látek. Ale zklameme vás, plodnice není vzhledem ke své struktuře jedlá, budete si s ní tedy muset trochu „vyhrát.“

Díky změnám klimatu má lesklokorka cestu otevřenou

Najdeme ji na živých i mrtvých kmenech listnatých stromů (nejčastěji na dubu a buku). A dobrou zprávou je, že jí v naší přírodě přibývá, což se obvykle dává do souvislosti s oteplováním. Poznáte ji snadno podle jejího typického zbarvení.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

A proč by se po ní měly poohlédnout hlavně ženy? Ve hře je zejména její antiaging účinek. Pomáhá prý totiž zastavovat stárnutí, i odtud pramení její výše zmíněná přezdívka. A přitom stačí opravdu málo. A abychom nezapomněli, tak podle TČM lesklokorka také vyživuje srdce, dodává vitalitu a sílu, pomáhá při některých typech agresivní konvenční léčby (chemoterapie apod.) a harmonizuje psychiku (a to i v období menopauzy).

Vydejte se na lesklokorku

Pokud v případě na její lesklé plodnice narazíte, bez obav je z kmenů stromů odřízněte. Chráněné nejsou. Doma vám pak zbývá houbu usušit, a poté rozemlít na prášek. Užívá se 5-10 gramů denně. Zejména teď v zimě by se tenhle pomocník na imunitu mohl opravdu hodit, co říkáte? K sehnání je samozřejmě i v doplňcích stravy nebo třeba jako tinktura.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)