Salak – ovoce

Salak: ovoce, které milují lidé i opice

Salak je ovoce, které roste na palmě zvané salaka jedlá (Salacca zalacca). Pro svou šupinatou hnědou slupku bývá také nazýváno hadí ovoce – slupka jednoduše připomíná hadí kůži. Mezi další názvy tohoto chutného ovoce patří snakefruit, hadí vejce nebo také hadí fík. Původem je toto ovoce z jihovýchodní Asie, dnes se pěstuje zejména v Indonésii, Malajsii a Thajsku.

Jak ovoce vypadá?

Kromě toho, že má hnědou slupku připomínající hadí kůži, se ovoce vyznačuje velikostí podobnou fíku. Dužina je světlá, téměř bílá a uvnitř se nachází pecka – někdy až tři pecky v jednom ovoci. Slupka může být při loupání nebezpečná, zejména u mladých plodů se o ni můžete snadno poradit. Na vině jsou právě malinké šupinky. Pokud si ale dáte pozor, můžete ovoce poměrně snadno oloupat – slupka není příliš tlustá. Salaky rostou v trsech u spodní strany listů – jedna palma dokáže vytvořit i sto takových plodů.

Salak

Salak: Zdroj obrázku Pixabay.com

Využití hadího ovoce

Hadí ovoce má v podstatě trojí využití: ty nejlepší plody jsou určeny k exportu, plody střední kvality se prodávají na místních trzích a ty málo kvalitní se zpracovávají do nápojů. Někteří zemědělci z plodů vyrábí salakové víno, nicméně výroba zatím není příliš rozšířená, a tak spousta plodů končí na smetišti. Dužina ovoce tvoří stroužky podobné česneku, pecky nejsou jedlé a bez užitku se vyhazují.

Pozor na opice

Toto ovoce má sladkokyselou chuť, dužina je křupavá a velice šťavnatá. Připomíná chuť ananasu. Kromě lidí si na něm pochutnávají také opice, takže zemědělci musí své stromy před těmito savci chránit. Opice jsou problémem i pro turisty, kteří si chtějí na ovoci pochutnat – opice totiž neváhají člověka napadnout a ovoce mu ukrást.

Jak si na salaku pochutnat?

Pokud máte to štěstí a na salak narazíte, neváhejte a kupte si ho. Toto ovoce můžete zkonzumovat jen tak. Nebo můžete dužinu smíchat s medem a dopřát si tak směs proti pálení žáhy. Navíc vám také pomůže se správným vyprazdňováním. Ze stromu se využívají i listy – odvar z nich se pije proti hemoroidům. Toto ovoce je navíc bohaté na železo.

Salak: Zdroj náhledového obrázku Pixabay.com

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *