Longan

Longan: tropické ovoce podobné liči

Longan – to je název jak tropického stromu, tak také ovoce, které na něm roste. Latinský název tohoto stromu zní Dimocarpus longan a setkat se s ním můžete zejména v jihovýchodní Asii. Dnes už je toto ovoce poměrně známé také u nás, mnohdy jej nazýváme jako dračí oko. To ovoce bývá považováno za jakýsi druh liči „pro chudé“. Toto ovoce je ale zajímavé také samo o sobě.

Longan: dračí ovoce

Longan má obvykle velikost velmi velkého hroznu. Má tenkou slupku, která má žlutohnědou barvu. Uvnitř se nachází bílá dužina, která obklopuje jedno tmavé semeno (odtud tedy název „dračí oko“). Dnes se pěstuje kromě jihovýchodní Asie také na Havaji, v Kalifornii a na jižní Floridě. Existuje mnoho kultivarů, jedním z nejoblíbenějších je Kohala. Právě tento kultivar byl v roce 1954 s úspěchem představen na Havaji, zasloužil se o to průkopník William Whitman.

Longan

Longan: Zdroj obrázku Pixabay.com

Chuť ovoce

Ovoce je kulovité až vejčité o průměru 22 až 36 mm. Jedno ovoce váží obvykle 6 až 19 g. Odtud se tedy odkazuje také na podobnost s jiným ovocem, liči. Chuť longanu je nepříjemná (navíc může způsobit i zažívací potíže), když je ovoce v plné zralosti, proto se sklízí ještě nedozrálé. Chuť takového ovoce je sladkokyselá, aromatická a osvěžující. Používá se do různých nápojů, ale také salátů či teplých jídel. U nás si je bohužel můžeme dopřát nejvíce ve formě kompotů. Ačkoli semena nacházející se v ovoci nejsou jedlá, používají se v kosmetice – obsahují totiž poměrně velké množství saponinů.

Longan: strom

Longan je vždyzelený strom, který dorůstá do výšky 6 až 7 metrů. Je velmi citlivý na mráz a teplota, ve které je pěstován, nesmí poklesnout pod 4,5 °C. Roste na písčitých půdách a jedná se o velice krásný strom. V polovině léta produkuje nápadné shluky ovoce, které svým vzhledem připomínají hrozny. Ovoci předchází květy, které jsou malé a mají 5 až 6 sepalů. Jejich barva je hnědožlutá nebo zelenožlutá, mají dva laloky a obvykle osm tyčinek.

Tvorba plodů

Hlavními opylovači jsou včely, které strom navštěvují zejména ráno, kdy dochází k sekreci nektaru. Pokud příliš mnoho prší v době květu, květy se neotvírají tak, jak by měly. To vede k nižší aktivitě hmyzu potřebného k opylování květin. Jedna sada květenství – nazývaná též lata – může mít až 300 plodů. Nicméně lata, na které se nachází více než 150 plodů obvykle produkuje příliš malé plody. Proto zemědělci odstraňují téměř 50 % nasazeného ovoce již během jara, díky čemuž mohou sklízet mnohem větší plody.

Longan: Zdroj náhledového obrázku Pixabay.com

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *