Domácí kysané zelí: Recept je velmi jednoduchý

Šlapání zelí

Stále ještě nemáte domácí kysané zelí? Pak nastal nejvyšší čas na jeho naložení. Mnohde ještě dokonce prodávají přímo krouhané zelí, nicméně není problém si doma nakrouhat vlastní. Výroba kysaného zelí je velmi jednoduchá. Stačí pouze dodržet několik důležitých pravidel a pochopitelně poměr jednotlivých surovin. My se v následujících řádcích na vše zaměříme mnohem podrobněji.

Správné vybavení jako základ

V první řadě se zaměřte na pořízení kameninového hrnce. U toho je třeba brát v potaz hlavně objem. Chcete 10, 15, 20 nebo více litrů? Záleží na vás a spotřebě vaší domácnosti. K samotnému hrnci pochopitelně musíte mít také víko, jež většinou dostanete v setu a závaží. prodává se často také přímo na míru. Jinak lze ale vyřezat ze dřeva dva půlkruhy a zatížit precizně vyčištěným kamenem.

Zelák a další vybavení: Foto Radek Štěpán 

Zelí, cibule, kmín a sůl

Přesně tyto čtyři základní suroviny budete potřebovat. My si s nimi vystačíme každým rokem. Někdo přidává ještě kopr nebo křen. Záleží na individuální chuti. A jaký by měl být poměr? My jsme využili toto množství surovin:

  • 15 kg krouhaného bílého zelí,
  • 225 g soli,
  • 2 malé sáčky kmínu,
  • 3 větší na půlkruhy nakrájené cibule.

Pěchování kysaného zelí:Pěchování zelí: Foto Radek Štěpán

Šlapejte, co to dá

Jednoznačně. Zelí je zapotřebí pořádně ušlapat. Optimální je plastový lavor, do kterého přidáváte zelí, sůl, nakrájenou cibuli a kmín. Šlapat je třeba až do momentu, když to začne pořádně čvachtat. Zelí se pak pořádně pěchuje do zeláku a vodu si odlejete do nějaké dózy. V průběhu naložení se vám bude ještě hodit. Až máte napěchováno, využijete závaží. Určitě nenaplňujte zelák až po samotný vrch. Zelí začne kvasit a jeho objem se poněkud zvětší.

Mačkání kysaného zelíKysané zelí: Foto Radek Štěpán 

Pravidelná kontrola a dolévání vody

Lák, který vám zbyl, budete muset čas od času dolévat. Závaží musí být neustále pod vodou, jinak zelí začne plesnivět, což nechcete. Stejně tak je třeba dolévat vodu i do samotného prostoru u víka. Pach ze zelí pak nejde mimo zelák. Pravidelná kontrola a odstraňování bílých šumů je nezbytné. A kdy bude zelí uleželé? Zpravidla nám o trvá měsíc a déle.

Šlapání zelí: Náhledové foto Radek Štěpán

[/is-not-seznam-user]

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.