Podloubí není doménou parků, může zdobit i vaši zahradu – dodá jí tajuplný a exotický nádech

Obvykle bývá součástí veřejných parků nebo soukromých, nákladně udržovaných zahrad. Ovšem vytvoření zahradního podloubí není těžké a s trochou šikovnosti to zvládnete i s materiálem, který máte doma. Kvalitní konstrukce je bezpochyby základem, ale nesmíme zapomínat ani na dostatečně stabilní ukotvení a samozřejmě ani na pěstitelské tipy pro maximální výnosnost pěstovaných plodin.

Půvabné podloubí nabídne užitný přesah

Výroba arkád je vcelku jednoduchá, ale lze je i koupit. Svou cestu k arkádovému zahradnictví musíte samozřejmě začít vytvořením vhodných oblouků. Můžete jednoduše zamířit do zahradnického centra a pořídit si již hotové řešení. To je opravdu jednoduchá a po všech stránkách nejsnadnější cesta.

Je to ovšem zbytečné, protože tvorba arkád není tak složitá, jak na první pohled vypadá. Stačí vám jen PVC trubky nebo kovové tyče (často používané kupříkladu ke tvorbě kotců pro dobytek) ohnuté do oblouku.

Foto: Pxhere

Používání oblouků je dnes velmi moderní

Jak je však vyrobit, aby měly za všech okolností dostatečnou stabilitu a efektivitu? Hotovou konstrukci je nezbytné správně upevnit k zemi tak, aby byla maximálně stabilní i za silného větru. Dobrým řešením je zasunutí opěrných tyčí 15-20 centimetrů do země, nebo jejich vložení do předem zapuštěných kovových tvarovek. Obojí vás před působením nepříznivého počasí ochrání více než dostatečně.

Rostliny pro podloubí

A jaké rostliny se na ně hodí? Vsaďte především na rychle rostoucí popínavky jako je opletka čínská alias svlačovec (Fallopia aubertii Synonyma: Bilderdykia aubertii, Polygonum baldschuanicum) nebo hrachor vonný (Lathyrus odoratus). Mezi popínavky vhodné na slunné místo pak patří kupříkladu vistárie čínská (Wisteria sinensis) a povijnice (Ipomoea).

Náhledové foto: Unsplash

https://www.magazinzahrada.cz/jak-si-vytvorit-zahradni-oblouk/, https://abecedazahrady.dama.cz/clanek/zahradni-oblouky-vytvori-ze-zahrady-vonavy-raj-inspirujte-se-v-nasi-galerii-jak-jsou-krasne, https://sazenicka.cz/jak-si-udelat-okrasny-oblouk/

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)